Kalendarz wędkarski: wrzesień 2022. Na jakie ryby warto się nastawiać? Podpowiadamy

Kalendarz wędkarski na wrzesień 2022. Jesień zawsze jest dobrym czasem na połów niektórych gatunków ryb. Również w tym roku będą dni, gdy ich żer stanie się wyjątkowo aktywny. Kiedy warto wybrać się na ryby?

Kalendarz brań: w czym może pomóc?

Dlaczego warto zapoznać się z kalendarzem brań? Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest to spis dni w danym miesiącu wraz z wyszczególnionym prawdopodobieństwem udanych połowów. Każdy, kto ma choć trochę doświadczenia w łowieniu ryb, zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w najlepszym miesiącu są lepsze i gorsze dni do zapolowania na grubą sztukę. Składa się na to wiele czynników. Najczęściej wymieniane są:

 • temperatura powietrza;
 • temperatura wody;
 • ciśnienie atmosferyczne;
 • siła i kierunek wiatru;
 • przejrzystość wody;
 • faza księżyca.

Oczywiście ważny jest też gatunek ryby, który ma być celem wędkarskiej wyprawy. Wymienionych czynników jest przy tym wiele i odznaczają się sporą zmiennością. Dlatego kalendarz brań jest pewną pomocą dla planowania wędkarskich aktywności, ale nie powinno się go traktować jako ostatecznego i decydującego.

Kalendarz brań wędkarskich na początek jesieni

Jak ma się kalendarz brań wędkarskich do początku jesieni? Przede wszystkim wrzesień uchodzi za jeden z najlepszych miesięcy pod względem połowu ryb w wodach śródlądowych. Jest to czas przejściowy między jesienią a latem, który cechuje się sporą zmiennością. Może być cieplejszy lub chłodniejszy, co odzwierciedla się w intensywności żerowania różnych gatunków ryb. Jest to przy tym ostatni czas na dobre połowy ryb karpiowatych na spławik i gruntówkę. Później temperatura powietrza się obniży, brania zaś staną rzadsze.  

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Kalendarz rybny. Na jakie gatunki się nastawić?

Jak wykorzystać kalendarz rybny na wrzesień? Przede wszystkim warto łowić te gatunki, które właśnie na początku jesieni wykazują się aktywnością. Oprócz karpi, linów, amurów, płoci i karasi szczególnie dobrze żerujących o poranku, wrzesień staje się czasem drapieżników. Odznaczają się one w tym czasie wysokim poziomem agresji, który prawdopodobnie powodowany jest reakcją na obniżanie się temperatury wody. W tym czasie łowi się dorodne bolenie, okonie, szczupaki, w wodach morskich zaś dorsze. 

Warto pamiętać o tym, że we wrześniu trwa okres ochronny jeśli chodzi o połowy:

 • pstrąga potokowego;
 • troci jeziorowej;
 • troci wędrownej;
 • certy.

Kalendarz brań ryb - wrzesień 2022

Jak w najbliższym miesiącu będzie prezentował się kalendarz brań ryb? Wrzesień 2022 będzie dobrym czasem dla wędkarzy. Oto perspektywy udanych połowów w poszczególne dni w ciągu miesiąca:

 1. brania słabe;
 2. brania dobre;
 3. brania średnie;
 4. brania słabe;
 5. brania słabe;
 6. brania dobre;
 7. brania słabe;
 8. brania słabe;
 9. brania słabe;
 10. brania bardzo dobre;
 11. brania średnie;
 12. brania doskonałe;
 13. brania bardzo dobre;
 14. brania bardzo dobre;
 15. brania średnie;
 16. brania doskonałe;
 17. brania słabe;
 18. brania dobre;
 19. brania bardzo dobre;
 20. brania złe;
 21. brania słabe;
 22. brania bardzo dobre;
 23. brania bardzo dobre;
 24. brania słabe;
 25. brania średnie;
 26. brania bardzo dobre;
 27. brania dobre;
 28. brania dobre;
 29. brania słabe;
 30. brania dobre.

Zobacz też: Sennik - ryby. Poznaj znaczenie snu o rybach

Więcej o: