Czy pająki potrafią latać? Koszmar osób cierpiących na arachnofobię może się ziścić

Ćma Antrea (Antheraea polyphemus) wyglądem przypomina ogromnego pająka, jednak nim nie jest. Okazuje się, że istnieją gatunki pająków, które są w stanie pokonać grawitację i pokonywać długie dystanse. Jeden z nich żyje w Polsce! Czy ludzie mają się czego obawiać?

Ćma Antrea (Antheraea polyphemus) należy do rodziny Saturniidae. Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1776 r. i można spotkać go w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Żeruje na liściach drzew i krzewów, głównie jabłoniach i może powodować spore szkody w uprawach. Najlepiej rozmnaża się na wolności. Gąsienica tej ćmy znana jest z tego, że w mniej niż 2 miesiące potrafi zjeść 86 tys. razy więcej pokarmu, niż sama waży! Stworzenie czasem porównuje się błędnie do ogromnego, latającego pająka. Okazuje się, że istnieją gatunki pająków, którym udało się pokonać grawitację.

Polyphemus MothPolyphemus Moth Fot. CathyKeifer / iStock

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony?

Czy są latające pająki? Dowiedz się, jak gatunek Senelops pokonał grawitację

Okazuje się, że istnieją takie gatunki pająków, które praktycznie posiadły zdolność latania. Są to między innymi Selenops, które potrafią sterować kierunkiem swojego opadania i przeskakiwać między drzewami na sporych odległościach bez konieczności produkowania pajęczyny. To zasługa sprytnego manewrowania odnóżami. Stworzenia występują w lasach tropikalnych Ameryki Południowej.

Pająk SelenopsPająk Selenops Fot. ViniSouza128 / iStock

Czy w Polsce są latające pająki? Gatunek Anyphaenidae

Rodzina motaczowatych (Anyphaenidae) prawdopodobnie skolonizowała wyspę Robinsona Cruzoe. Naukowcy podejrzewają, że gatunek mógł tam... przylecieć! Okazuje się, że te pająki potrafią przemieszczać się na duże odległości za pomocą wytworzonej na kształt latawca sieci. W Polsce występuje jeden gatunek pająka z tej rodziny. Okazuje się, że nie ma pająków, które naprawdę potrafią latać. Stworzenia te nie posiadają skrzydeł, a pokonywanie dalekich dystansów zawdzięczają zdolnościom, które nabyły podczas ewolucji.

Pająk z rodziny AnyphaenidaePająk z rodziny Anyphaenidae Fot. ViniSouza128 / iStock

Więcej o: