Jak ochronić rośliny przed pierwszymi przymrozkami? To banalnie proste!

Jesienne przymrozki mogą być bardzo szkodliwe dla upraw. Minusowe temperatury mogą sprawić, że rośliny szybko zaczną marnieć i więdnąć. Jak temu zapobiec? Najlepiej sięgnąć po sprawdzone domowe rozwiązania. Te banalne sposoby pomogą ci zadbać o zdrowie twoich kwiatów.

Wiele roślin nie przetrwa dłużej niż kilku godzin pod wpływem ujemnych temperatur. Dzieje się tak głównie przez zamrażający się sok komórkowy, który jest w stanie trwale uszkodzić tkanki łodygi, liści i korzeni. Złe warunki atmosferyczne mogą zaszkodzić nawet roślinom wieloletnim. Z tego powodu warto mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych rozwiązań na jesienne przymrozki. 

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Jak ochronić rośliny przed jesiennymi przymrozkami? Wystarczy, że je okryjesz

Okrywanie roślin to jeden z najprostszych i jednocześnie najlepszych trików na ochronienie ich przed ujemną temperaturą. Można to zrobić na dwa sposoby: osłaniając ich część nadziemną lub system korzeniowy. Wszystko zależy od wielkości upraw. Małe rośliny można zastawić tekturą lub nałożyć na nie kartonowe pudełka. Większe kwiaty dobrze jest otulić słomą lub agrowłókniną. Pamiętaj jednak, aby po ustaniu przymrozków od razu ściągnąć osłony. Jeśli je zostawisz, temperatura pod nimi będzie znacznie wyższa, przez co rośliny mogą wypuszczać nowe pędy. W dłuższej perspektywie może być to dla nich szkodliwe. 

Natomiast, jeśli chcesz osłonić system korzeniowy rośliny, usyp kopczyk przy jej nasadzie. Wykorzystaj do tego piasek bądź ściółkę. Koniecznie upewnij się, że wykorzystywany materiał jest kompletnie suchy. Wilgotny podkład może wywołać u twoich upraw różne choroby grzybicze. 

Pamiętaj o roślinach doniczkowych! Jak je ochronić przed przymrozkami?

Niektóre z popularnych roślin doniczkowych wymagają dość mocnego cięcia na długo przed pierwszymi przymrozkami. Do takich kwiatów należą m.in. fuksja i pelargonia. Łodygi tego typu upraw należy skrócić do centymetra długości. Rośliny przygotowane do zimowania przenosimy do jasnego pomieszczenia, którego temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Inne kwiaty doniczkowe, które nie wymagają tak drastycznego cięcia, należy chować na noc do domu. To właśnie po zachodzie słońca temperatury najbardziej dają się im we znaki. W takich przypadkach można je przechowywać nawet w piwnicy!

Więcej o: