Kalendarz wędkarski: listopad 2022. Na co nastawić się w tym trudnym czasie? Sprawdzamy

Czy warto sięgnąć po kalendarz wędkarski? Listopad 2022 wcale nie musi być czasem spisanym na straty. Prawda, że nie będzie łatwo o udany połów, ale dobra organizacja zwiększy szansę na złowienie dużej ryby.

Kalendarz brań, czyli co?

Czym właściwie jest kalendarz brań i dlaczego może się przydać? Każda osoba, która ma pewne wędkarskie doświadczenie, zdaje sobie sprawę z tego, że połów ryb jest zadaniem skomplikowanym. Na sukces składa się tu wiele czynników. Wśród nich warto wymienić właściwy dobór sprzętu, metody wędkarskiej lub poznanie łowiska i wskazanie w nim miejsc żerowania ryb. To jednak tylko część ''wędkarskiej kuchni''. Często bowiem o dobrych rezultatach połowów będą decydować kwestie takie, jak:

 • aktualna temperatura powietrza,
 • temperatura wody;
 • kierunek wiatru;
 • siła wiatru;
 • ciśnienie atmosferyczne;
 • faza księżyca;
 • gatunki ryb występujące w łowisku. 

W tym przypadku może bardzo przydać się kalendarz brań. Jest on zapisem warunków do połowu ryb, które będą występowały w kolejnych dniach miesiąca. 

Kalendarz rybny a wyprawa na ryby w listopadzie

Czy kalendarz rybny przyda się także w listopadzie? Jak biorą ryby w tym miesiącu? Okazuje się, że spadająca temperatura, niewielka ilość słońca i wysoka wilgoć często zniechęcają wędkarzy zwłaszcza dlatego, że także ryby żerują wtedy nie najlepiej. Odpowiedni wybór zbiornika do połowu może jednak dać brania i szansę na złowienie mniejszych lub większych okazów ryb. Listopad jest też miesiącem do połowu ryb drapieżnych. 

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Kalendarz brań wędkarskich. Na co warto nastawić się w listopadzie?

Na co nastawiać się sprawdzając kalendarz brań wędkarskich? Przede wszystkim warto wykorzystać względnie ciepłe dni z okresami stabilnej pogody. Wśród ryb roślinożernych i wszystkożernych można liczyć na ukleje, leszcze i płocie, które łowi się w wodach stojących i łagodnie płynących. W rzekach łowione są płocie, jazie i klenie. 

W tym czasie kalendarz brań wędkarskich jest też często sprawdzany przez amatorów połowu drapieżników. Poza okoniami i szczupakami nadchodzi właśnie czas na prawdziwą gratkę dla wytrwałych, czyli nocne połowy miętusa. W tym czasie w rzekach górskich osiąga się także dobre rezultaty jeśli chodzi o połów lipienia. 

Kalendarz brań ryb - listopad 2022. Podpowiedzi dzień po dniu

Jakie pogodowe niespodzianki w omawianym miesiącu można znaleźć, sprawdzając kalendarz brań ryb? Listopad 2022 przyniesie zarówno dość dobre, jak i raczej słabe dni na wędkowanie. Warto więc tym bardziej zajrzeć do kalendarza wędkarskiego. W poszczególne dni listopada można się spodziewać następujących warunków:

 1. brania bardzo dobre;
 2. brania dobre;
 3. brania złe;
 4. brania dobre;
 5. brania średnie;
 6. brania średnie;
 7. brania dobre;
 8. brania dobre;
 9. brania bardzo dobre;
 10. brania średnie;
 11. brania dobre;
 12. brania średnie;
 13. brania średnie;
 14. brania bardzo dobre;
 15. brania średnie;
 16. brania średnie;
 17. brania słabe;
 18. brania słabe;
 19. brania dobre;
 20. brania złe;
 21. brania dobre;
 22. brania średnie;
 23. brania średnie;
 24. brania średnie;
 25. brania średnie;
 26. brania dobre;
 27. brania średnie;
 28. brania średnie;
 29. brania średnie;
 30. brania dobre.

Oczywiście skorzystanie z kalendarza brań ryb nie jest równoznaczne z osiągnięciem świetnych wyników w połowach ryb. Pozwala jednak lepiej zaplanować pod względem wędkarskim tak trudny miesiąc, jak właśnie listopad.  

Zobacz też: Co jedzą jeże? Czy zapadają w sen zimowy? Ile lat żyją? Poznaj bliżej kolczaste ssaki

Więcej o: