Kalendarz wędkarski - grudzień 2022. Co zrobić, aby zakończyć rok z dobrymi połowami? Podpowiedzi dzień po dniu

Czemu warto sięgać po kalendarz wędkarski? Grudzień 2022 może być trudny pod względem wędkarskim, ale nie musi być stracony. Warto jednak dobrze zaplanować wędkarskie wypady.

Czemu warto sprawdzać kalendarz brań?

Dlaczego warto brać pod uwagę kalendarz brań? Czym właściwie on jest? Każda osoba choć trochę znająca się na wędkarstwie wie o tym, że sukces w połowach jest uzależniony od kombinacji bardzo różnych czynników. Podstawą są sprzęt, wędkarskie umiejętności, dobór metody czy przynęty, ale na tym nie koniec. Dodatkową premię odbiera się za wybór odpowiedniego łowiska i metod. Czasami jednak i tak ryby nie chcą brać. Tutaj przydaje się właśnie kalendarz brań, które są uzależnione m.in. od temperatury powietrza i wody, natężenia i siły wiatru, poziomu ciśnienia atmosferycznego, a nawet fazy księżyca i nasłonecznienia.

Kalendarze wędkarskie są tworzone w taki sposób, żeby można było każdy dzień w danym miesiącu rozpisać pod kątem prawdopodobieństwa występowania w nim brań. Oczywiście takie zestawienie nie może być traktowane jako wyrocznia, ale należy brać je pod uwagę zwłaszcza przy planowaniu wypraw wędkarskich w tak wymagającym miesiącu jak grudzień. 

Kalendarz rybny na grudzień

Czym charakteryzuje się kalendarz rybny na grudzień? Jak wygląda ten miesiąc pod względem wędkarskim? Dawniej był to czas wędkarstwa podlodowego, obecnie okazja do niego zdarza się rzadko. Chodzi raczej o to, że miesiąc ten pod względem pogodowym upodabnia się raczej do listopada. To zaś pozwala łowić na spławik i grunt w różnego rodzaju wodach. 

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Kalendarz brań wędkarskich. Jakie ryby biorą w grudniu?

W jakim celu warto sprawdzać kalendarz brań wędkarskich? Na jakie ryby warto się nastawiać? Przede wszystkim można liczyć na żerującego w stadach leszcza, w mniejszym stopniu na płocie i klenie. Co do zasady lepsze wyniki mogą dać połowy drapieżników. Szczupak i okoń to podstawowe gatunki łowione zarówno na spinning, jak i spod lodu (o ile jest możliwość). W rzekach jest to także czas na dorodne lipienie. 

Oczywiście grudzień jest też miesiącem, w którym obowiązują okresy ochronne kilku gatunków. Dotyczy to przede wszystkim łowionego przez cały listopad zimnolubnego miętusa. Poza tym nie wolno łowić suma, pstrąga potokowego, siei i kilku innych gatunków (np. łososia, troci).

Kalendarz brań ryb - grudzień 2022

Na co warto zwrócić uwagę w tym miesiącu jeśli chodzi o kalendarz brań ryb? Grudzień 2022 będzie trudnym miesiącem do wędkowania, ale i w tym czasie będą dni sprzyjające dobrym wynikom. Warto wykorzystać te pojedyncze momenty po to, by zwiększyć własne szanse na spotkanie z pokaźnym okazem. Jak prezentują się perspektywy brań na kolejne dni? 

 1. brania dobre;
 2. brania dobre;
 3. brania bardzo dobre;
 4. brania dobre; 
 5. brania złe;
 6. brania złe;
 7. brania bardzo dobre;
 8. brania średnie;
 9. brania dobre; 
 10. brania średnie;
 11. brania średnie;
 12. brania słabe;
 13. brania słabe;
 14. brania dobre; 
 15. brania średnie;
 16. brania złe;
 17. brania złe;
 18. brania dobre;
 19. brania średnie;
 20. brania średnie;
 21. brania średnie;
 22. brania dobre;
 23. brania średnie;
 24. brania średnie;
 25. brania dobre;
 26. brania bardzo dobre;
 27. brania dobre;
 28. brania złe;
 29. brania dobre;
 30. brania średnie;
 31. brania dobre.

Oczywiście kalendarz brań nie ma charakteru ostatecznego i nie powinien być jedynym czynnikiem branym pod uwagę. Warto jednak o nim pamiętać przy planowaniu zimowych wyjść na ryby

Zobacz też: Kalendarz wędkarski: listopad 2022. Na co nastawić się w tym trudnym czasie? Sprawdzamy

Więcej o: