Sprzedawca odmawia sprzedania towaru? W tych sytuacjach ma do tego prawo!

Niewiele osób o tym wie, ale w niektórych przypadkach sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży towaru. Dotyczy to jednak wyłącznie pewnych sytuacji i produktów. Kiedy ekspedient może nie zgodzić się na wydanie artykułów? Oto przykładów, w których możesz wyjść ze sklepu bez zakupów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekspedient lub ekspedientka mogą odmówić sprzedaży towaru w niektórych przypadkach. Lista powodów, dla których sprzedawca może nie zgodzić się na wydanie produktów, nie jest długa. Niektóre z nich są jednak dość zaskakujące. W jakich sytuacjach możesz nie otrzymać swoich zakupów?

Zobacz wideo Zostawiają dziecko w samochodzie i idą do sklepu. Adwokat: To może zakończyć się więzieniem

Odmowa sprzedaży w sklepie spożywczym. Z jakich powodów sprzedawca nie zgodzi się na wydanie towaru? 

Jednymi z produktów, których wydania sprzedawcy odmawiają najczęściej, są papierosy i napoje alkoholowe. Te towary mogą nabyć wyłącznie osoby pełnoletnie i trzeźwe. W przypadkach, w których obsługa sklepu nie ma pewności, czy ich klient spełnia te wymogi, ma prawo poprosić go o okazanie dowodu. Gdy nabywca nie zgodzi się pokazać wymaganego dokumentu, ekspedient może odmówić sprzedaży produktów. 

Obsługa sklepu może także nie zgodzić się na sprzedaż towaru, gdy klient jest w nim zadłużony. Możliwość kupowania "na kreskę" to coraz rzadsza praktyka. Kiedyś możliwość wzięcia pewnego rodzaju kredytu u sprzedawcy była zdecydowanie bardziej popularna, dziś stosują ją tylko małe sklepy osiedlowe. Ekspedienci również nie mogą wydać klientowi przeterminowanych produktów. Jeśli kupujący nie zauważy daty ważności na opakowaniu, obsługa musi odmówić sprzedaży nieświeżego towaru. 

Czego sprzedawca nie może odmówić? Przed zakupami sprawdzaj metki produktów

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że cena towaru na metce różni się od tej na półce, masz prawo wymagać od obsługi sklepu sprzedaży produktu za tę pierwszą kwotę. Obowiązkiem sprzedawcy jest oznakowanie artykułów w taki sposób, aby nie budziły wątpliwości klienta. Ten przepis nie obowiązuje jednak np. ubrań znajdujących się na manekinach. Odzież stanowi wtedy element wystawowy i wpisuje się w rubrykę towaru ekspozycyjnego. Jeśli na takich produktach widnieje ta informacja, kupujący nie może ubiegać się o ich zakup. 

Więcej o: