Ptaki odlatujące na zimę - sprawdź, które gatunki co roku opuszczają Polskę. Nie tylko bociany [ZDJĘCIA]

Ptaki odlatujące na zimę to gatunki, które w cieplejszym okresie możemy spotkać na co dzień w naszym kraju. Poznaj je i dowiedz się, gdzie się przemieszczają i dlaczego opuszczają Polskę.

Jakie ptaki odlatują na zimę? Lista

Jakie ptaki odlatują na zimę? Na pewno wiesz, że wśród gatunków, które spędzają z nami wiosnę i lato, są takie zimujące w innych krajach. Migracje ptactwa są zjawiskiem całkowicie powszechnym, a zarazem naturalnym. Poniżej znajdziesz listę tych gatunków, które odlatują z Polski na chłodniejsze miesiące:

  • bocian biały;
  • gęś gęgawa;
  • skowronek;
  • kukułka;
  • żuraw;
  • słowik;
  • błotniak;
  • wilga;
  • dudek;
  • gołąb grzywacz;
  • szpak;
  • jaskółka;
  • jerzyk.

Bocian w województwie lubuskimBocian w województwie lubuskim Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Ptaki, które odlatują na zimę – czemu opuszczają Polskę?

Ptaki, które odlatują na zimę, zwyczajnie nie przetrwałyby w warunkach, jakie panują w Polsce jesienią i zimą. Większość z tych gatunków żywi się pająkami, owadami, gąsienicami, płazami lub skorupiakami, a o te trudno byłoby im między październikiem a lutym w naszej strefie klimatycznej. Niektóre z nich źle znoszą także niską temperaturę, jaka pojawia się u nas już pod koniec lata. Z tego właśnie powodu poszukują cieplejszych miejsc, w których mogłyby przeczekać ten niekorzystny dla nich okres.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Gdzie odlatują ptaki na zimę?

Gdzie odlatują ptaki na zimę? Wszystkie gatunki wybierają takie tereny, w których w czasie zimy jest ciepło. Tam bez problemu odnajdują pożywienie i mogą odczekać do momentu, gdy będą mogły powrócić do Polski. Przede wszystkim na swoje zimowiska wybierają Afrykę. Tam udają się chociażby bociany. Ptaki tego gatunku lecą w grupie, a każdego dnia mogą pokonać dystans 500 kilometrów. Odwiedzają takie państwa, jak Uganda, Kenia, Sudan czy Nigeria.

JerzykJerzyk Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl

Kukułki na zimę przenoszą się albo do Afryki, albo do Azji Południowej, natomiast jerzyki docierają na południe Afryki. Warto wspomnieć, że te ptaki podróżują zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ potrafią spać w trakcie lotu, co pozwala im na odpoczynek bez robienia niepotrzebnych przerw na trasie. Skowronki, błotniaki i żurawie na czas swojej nieobecności w Polsce wybierają natomiast tereny znajdujące się nad Morzem Śródziemnym.

Ptaki, które odlatują na zimę - skowronek. Zdjęcie ilustracyjnePtaki, które odlatują na zimę - skowronek. Zdjęcie ilustracyjne Rob Christiaans/shutterstock.com

Ptaki, które odlatują na zimę z Polski – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Ptaki, które odlatują na zimę z Polski, zaczynają migrować już z końcem lata. Jako pierwsze odlatują te mniejsze, bardziej wrażliwe na niższe temperatury (można tu wymienić chociażby jerzyki i kukułki, choć i bociany wówczas zbierają się do odlotu). Musisz jednak wiedzieć, że są ptaki migrujące, które opuszczają nasz kraj dopiero w listopadzie.

Oczywiście, ptaki muszą się też odpowiednio przygotować do tak wymagającej podróży. Właśnie dlatego z końcem lata przyswajają większe ilości pożywienia, tak, by zadbać o warstwę tłuszczu, którą będą mogły spalać podczas długiej trasy. Przed odlotem przyjmują także większe porcje wody.

Ptaki, które odlatują na zimę - żuraw. Zdjęcie ilustracyjnePtaki, które odlatują na zimę - żuraw. Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzeslak/shutterstock.com

A dlaczego ptaki, które odlatują z Polski, powracają do nas latem? Dzieje się tak, ponieważ zimą w Afryce panuje pora deszczowa, zapewniająca im optymalne warunki. Kiedy jednak ta się kończy, powietrze na kontynencie staje się gorące i suche, co sprawia, że ptakom trudniej jest zdobywać odpowiedni pokarm. Najlepszym wyborem okazuje się więc powrót do Polski, gdzie zastaną już właściwe warunki do rozrodu.

Zobacz też: Pan Krzysztof uratował orła z bagna. Znowu mówią o nim media na całym świecie

Więcej o: