Agresywne rasy psów. W Polsce jest ich aż 11. Tych czworonogów bez zezwolenia nie można trzymać w domu

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, o czym powszechnie wiadomo. Są jednak takie, które wymagają nieco większego zainteresowania i zaangażowania w wychowanie, ponieważ podejrzewa się, że mogą mieć genetyczne predyspozycje do okazywania agresji. Jakie rasy psów w Polsce zaliczane są do agresywnych?

Ludzie często odnoszą mylne wrażenie, że każdy duży pies jest agresywny. Inni uważają, że to, czy pupil będzie zły, zależy od tego, ile uwagi poświęci mu właściciel. Jeśli pies się nie słucha i nie wykazuje chęci współpracy, dobrze udać się z nim do behawiorysty, który pomoże ustalić źródło problemu i podjąć dalsze kroki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego psy poruszają łapkami przez sen? Na to i na inne pytania odpowiada Bronek

Które psy są agresywne? Istnieje wykaz

Na specjalnej liście stworzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, opublikowanej na stronie Biznes.gov.pl, wymieniono 11 ras psów, które mogą zostać uznane za agresywne. W praktyce oznacza to, że ich hodowla wymaga specjalnego zezwolenia. Są to: 

  1. Amerykański pit bull terrier;
  2. Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
  3. Buldog amerykański;
  4. Dog argentyński;
  5. Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
  6. Tosa inu;
  7. Rottweiler;
  8. Akbash dog;
  9. Anatolian karabash;
  10. Moskiewski stróżujący;
  11. Owczarek kaukaski.

Jakich ras psów nie można trzymać w domu?

Bez specjalnego pozwolenia nie można mieć czworonoga, który znajduje się na liście psów agresywnych. Kontrowersje może budzić fakt, że mieszańców kilku ras, w tym tych uznawanych za agresywną, przepisy już nie obejmują.

Jak otrzymać zezwolenie na psa rasy agresywnej?

Należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta lub gminy, na której terenie zamierza się hodować psa i uiścić opłatę skarbową. Dokument powinien być rozpatrzony do dwóch miesięcy. Jeśli urząd stwierdzi, że pies będzie mieszkał w odpowiednich warunkach niezagrażających ludziom i zwierzętom, powinien wydać pozytywną opinię.

Więcej o: