Nowy król Anglii najstarszym następcą tronu w dziejach kraju! Koronacja może odbyć się nawet za rok

8 września Pałac Buckingham wydał specjalne oświadczenie, które wstrząsnęło nie tylko Wielką Brytanią. Po 70 latach panowania zmarła Elżbieta II. Kto będzie królem Anglii? Następny w kolejce do tronu jest książę Karol.

8 września zmarła królowa Elżbieta II. Na tron wstąpiła w 1952 r. po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Miała wówczas zaledwie 26 lat. Była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Poznała aż 15 premierów brytyjskich. Zarówno świat jak i rodzina królewska opłakują śmierć królowej. Ludzie zastanawiają się, co czeka w najbliższym czasie monarchię. Wiadomo już natomiast, że to właśnie książę Karol obejmie urząd po zmarłej matce. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chociaż wielcy królowie przeszli do historii, w Europie ciągle rządzi jeden monarcha absolutny

Ile dzieci miała królowa Elżbieta II? Karol książę Walii ma jeszcze trójkę rodzeństwa 

Królowa miała czwórkę dzieci — Karola (książę Walii), Annę (księżniczkę królewską), Andrzeja (księcia Yorku) i Edwarda (hrabiego Wesseksu). Po jej śmierci królewskie obowiązki przypadną najstarszemu synowi, czyli Karolowi. 

Oznacza to, że Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, Jego Królewska Wysokość książę Walii, książę Kornwalii, książę Rothesay, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich został nowym królem Anglii i otrzyma imię Karol III. 

W ostatnim czasie Karol coraz częściej reprezentował królową w oficjalnych wystąpieniach. Dotychczas mieszkał na co dzień w Clarence House w Londynie. Patronuje ponad 400 organizacjom i angażuje się w działalność charytatywną. Jako pierwszy brytyjski następca tronu w historii uzyskał tytuł naukowy, gdy ukończył w 1970 roku Kolegium Trójcy Świętej University of Cambridge na kierunku sztuka. Ponadto służył też w Royal Air Force i Royal Navy. 

Królowie Wielkiej Brytanii. Najstarszy syn królowej Elżbiety wstępuje na tron

Karol urodził się w 1948 roku w Pałacu Buckingham jako pierwszy syn Elżbiety II i Filipa. Oficjalnie został następcą królowej w 1952 r. po śmierci dziadka Jerzego VI. Gdy miał 10 lat, nadano mu tytuł księcia Walii. W 2021 r. po śmierci ojca przejął tytuł księcia Edynburga. Monarchia brytyjska jest dziedziczna, dlatego to właśnie on, jako najstarszy syn był pierwszy w kolejce do tronu. Po śmierci Elżbiety przejął zatem królewskie obowiązki. Karol jest najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii. Niewykluczone, że jego koronacja odbędzie się dopiero za rok. Tyle właśnie czekano z mianowaniem na urząd królowej Elżbiety II, po śmierci jej ojca.

Więcej o: