Królowa Elżbieta II rządziła przez ponad 70 lat. Rekord należy jednak do innego monarchy

Śmierć królowej zszokowała cały świat. Władczyni Anglii spędziła na tronie ponad 70 lat. Czyni to ją drugą najdłużej panującą przedstawicielką monarchii w historii. Do "pierwszego miejsca" zabrakło jej zaledwie dwóch lat. Oto trzech władców, którzy najdłużej siedzieli na tronie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Śmierć Królowej Elżbiety II była zaskoczeniem dla całego świata. 96-letnia władczyni piastowała urząd przez 70 lat i 214 dni, jednak wcale nie była najdłużej panującym monarchą w historii.

Zobacz wideo Dziwne obyczaje panujące wśród rodziny królewskiej

Ludwik XIV Wielki - najdłużej panujący władca w historii

Najdłużej na królewskim tronie zasiadał monarcha z XVII wiecznej Francji, Ludwik XIV. Formalnie objął władzę 14 maja 1643 roku, mając niecałe 5 lat! W rzeczywistości do 13. roku życia nad krajem panowała jego matka Anna Austriaczka i pierwszy minister Jules Mazarin. Prawowity władca Francji rozpoczął samodzielne rządy dopiero w 1650 roku i trwały one przez kolejne 65 lat. Czyni go to najdłużej panującym władcą w historii. Ludwik XIV zasiadał na tronie przez 72 lata i 110 dni. 

 

Królowa Elżbieta II. Koronacja odbyła się w 1953 roku!

Elżbieta II rządziła przez 70 lat i 214 dni. Władczyni została najdłużej panującym monarchą brytyjskim już we wrześniu 2015 roku. Wyprzedziła wtedy swoją prababkę, królową Wiktorię. Jej koronację można było zobaczyć w telewizji w 1953 roku. Królowa zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat w posiadłości Balmoral. 

 

Bhumibol Adulyadej, król Rama IX. Trzeci najdłużej panujący władca w historii

Trzecim najdłużej panującym władcą w historii jest Bhumibol Adulayadej, znany także jako król Rama IX. Zasiadał na tronie Tajlandii w latach 1946-2016. Początkowo jego urząd był jedynie prowizoryczny, ze względu na skromne uprawnienia konstytucyjne i wojskowy charakter rządów, który obowiązywał wtedy w kraju. Król Rama IX zyskał szacunek głów państw całego świata, gdy w 1973 i 1992 w dużym stopniu przyczynił się do przetransformowania Tajlandii w pełni demokratyczne państwo. Magazyn Forbes uznał go za jednego z najbogatszych monarchów na ziemi. Jego majątek osobisty szacowano na około 30 mld dolarów. Bhumibol Adulayadej rządził przez 70 lat i 126 dni. 

 

Najkrócej panujący władca w historii. Jego rządy trwały zaledwie 20 minut!

Warto też wspomnieć o najkrócej rządzącym monarchu w historii, czyli Ludwiku XIX. Nigdy nie został formalnie koronowany, z tego powodu w archiwach określa się go mianem króla nieproklamowanego. Panował on ok. 20 minut i abdykował na korzyść swego bratanka, Henryka, księcia Bordeaux, który został Henrykiem V. Co ciekawe, on także nie doczekał się swojej koronacji. Finalnie w 1830 na tronie Francji zasiadł Ludwik Filip I, książę Orleanu.

Więcej o: