Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Śmierć Królowej Elżbiety II była zaskoczeniem dla całego świata. 96-letnia władczyni piastowała urząd przez 70 lat i 214 dni, jednak wcale nie była najdłużej panującym monarchą w historii.
Najdłużej na królewskim tronie zasiadał monarcha z XVII wiecznej Francji, Ludwik XIV. Formalnie objął władzę 14 maja 1643 roku, mając niecałe 5 lat! W rzeczywistości do 13. roku życia nad krajem panowała jego matka Anna Austriaczka i pierwszy minister Jules Mazarin. Prawowity władca Francji rozpoczął samodzielne rządy dopiero w 1650 roku i trwały one przez kolejne 65 lat. Czyni go to najdłużej panującym władcą w historii. Ludwik XIV zasiadał na tronie przez 72 lata i 110 dni.
Elżbieta II rządziła przez 70 lat i 214 dni. Władczyni została najdłużej panującym monarchą brytyjskim już we wrześniu 2015 roku. Wyprzedziła wtedy swoją prababkę, królową Wiktorię. Jej koronację można było zobaczyć w telewizji w 1953 roku. Królowa zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat w posiadłości Balmoral.
Trzecim najdłużej panującym władcą w historii jest Bhumibol Adulayadej, znany także jako król Rama IX. Zasiadał na tronie Tajlandii w latach 1946-2016. Początkowo jego urząd był jedynie prowizoryczny, ze względu na skromne uprawnienia konstytucyjne i wojskowy charakter rządów, który obowiązywał wtedy w kraju. Król Rama IX zyskał szacunek głów państw całego świata, gdy w 1973 i 1992 w dużym stopniu przyczynił się do przetransformowania Tajlandii w pełni demokratyczne państwo. Magazyn Forbes uznał go za jednego z najbogatszych monarchów na ziemi. Jego majątek osobisty szacowano na około 30 mld dolarów. Bhumibol Adulayadej rządził przez 70 lat i 126 dni.
Warto też wspomnieć o najkrócej rządzącym monarchu w historii, czyli Ludwiku XIX. Nigdy nie został formalnie koronowany, z tego powodu w archiwach określa się go mianem króla nieproklamowanego. Panował on ok. 20 minut i abdykował na korzyść swego bratanka, Henryka, księcia Bordeaux, który został Henrykiem V. Co ciekawe, on także nie doczekał się swojej koronacji. Finalnie w 1830 na tronie Francji zasiadł Ludwik Filip I, książę Orleanu.