Czekają nas kontrole temperatury w domach? Po przekroczeniu 19 stopni mogłyby grozić wysokie kary

Pierwsze kraje Europy już wprowadzają zakazy i nakazy dotyczące ogrzewania. Wszystko po to, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu. Za przekroczenie ustalonej temperatury, domownikom mogą grozić wysokie grzywny, a nawet kara więzienia!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak donosi portal twojapogoda.pl, Komisja Europejska coraz mocniej naciska na kraje członkowskie w kwestii obniżenia temperatur ogrzewanych mieszkań. Te restrykcje mają zapobiec kryzysowi energetycznemu. Za niedostosowanie się do nakazów, państwa mogą spodziewać się dotkliwych sankcji. W niektórych z nich takie zmiany zostały już wprowadzone. Za ich złamanie można trafić do więzienia na 3 lata.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Wysokie grzywny i kara więzienia za ogrzewanie mieszkania. W których krajach obowiązują?

Niektóre państwa Europy już wprowadziły restrykcje dotyczące temperatury w mieszkaniach. Są to m.in. Hiszpania i Szwajcaria. W pierwszym z nich prawo dotyka wyłącznie budynków użytku publicznego - w miejscach takich jak m.in. placówki handlowe, kulturalne, czy turystyczne, rząd Hiszpanii zobowiązał się utrzymywać temperaturę 19 stopni w okresie zimowym, a w lecie do 27 stopni. O wiele bardziej restrykcyjny okazali się rządzący w Szwajcarii. Odpowiedzialność za kontrolowanie temperatury w całości spada na obywateli. Co to oznacza? 

W Szwajcarii to właśnie mieszkańcy mają odpowiadać za kontrolowanie wyznaczonych przez rząd limitów. Za przekroczenie temperatury 19 stopni Celsjusza w mieszkaniu (okres zimowy), domownikom może grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat! Do systemu kar mają wejść także naprawdę wysokie grzywny - od 516 do 2582 euro. Co więcej, pod koniec sierpnia ruszyła kampania informacyjna, która ma na celu zapobiegnięcie przerwom w dostawach prądu i gazu w zbliżających się miesiącach. Opracowany został także plan na wypadek ich niedoboru, którego częścią jest wprowadzenie limitów zużycia.  

Ograniczenia grzewcze, a komfort cieplny. W jakich temperaturach czujemy się najlepiej?

Temperatura 19 stopni Celsjusza ma zostać nowym standardem grzewczym w wielu państwach Europy, jednak jak się ma ten limit do komfortu cieplnego człowieka? Warunki, w których czujemy się najlepiej, obejmują przedział od 21 do 25 stopni.  Warto także pamiętać, aby w każdym pomieszczeniu występowała inna temperatura. W sypialni i kuchni powinna być nieco niższa (16-18), a w łazience wyższa (22-24). Komisja Europejska zaleca także ograniczenie użycia klimatyzacji. Latem powinniśmy pozwolić, aby w naszym domu panowały temperatury zaczynające się od 25 stopni Celsjusza.

Więcej o: