Jak przestawić okna na tryb zimowy? Dzięki tej nieznanej funkcji zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale okna w domu mogą mieć ukrytą funkcję. Dzięki niej będziesz w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak przestawić okna na tryb zimowy? Wypróbuj ten domowy sposób na zmniejszenie opłat. Efekt na pewno cię zaskoczy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tryb zimowy to mało znana funkcja, która dostępna jest w większości okien typu PCV. Po jej ustawieniu, uszczelka odpowiadająca za moc przepływ powietrza zostanie o wiele mocniej dociśnięta. Dzięki temu do wnętrza twojego domu dostanie się zdecydowanie mniej zimnego przeciągu. W ten sposób zaoszczędzisz na dogrzewaniu pomieszczeń!

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak sprawdzić, czy okna są w trybie zimowym? Ten sposób jest banalnie prosty

Jak sprawdzić, na jaki tryb ustawione są okna? Wystarczy, że je otworzysz i sprawdzisz, w którym kierunku skierowane są śruby wystające ze skrzydła. To właśnie one odpowiadają za mechanizm ustalający siłę docisku uszczelki. Jeśli grubsza strona ich główek ustawiona jest do dołu, oznacza to, że okna ustawione są neutralnie. Gdy środkowe oznaczenie śruby wskazuje "godzinę trzecią" lub "dziewiątą", może to wskazywać na tryb letni, bądź zimowy.

Ustaw okna w tryb zimowy. W ten sposób zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Zbliżający się sezon grzewczy oznacza zwiększenie opłat. Czy można zaoszczędzić, przestawiając okna na tryb zimowy? Okazuje się, że tak! Jedyne co potrzebujesz to klucz płaski 8 lub regulowany klucz francuski. Chwyć nim za śrubę i skieruj grubszą część jej główki w kierunku uszczelki. W ten sposób dociśniesz podkładkę do ramy, dzięki czemu ograniczysz przepływ zimnego powietrza. Jeśli masz pod ręką imbus w rozmiarze 4, możesz także wyregulować wysokość skrzydła oraz jego pozycję (lewo-prawo). Musisz jednak pamiętać, o tym, że każda funkcja ma swoje wady i zalety. Zmniejszona cyrkulacja powietrza obniży opłaty za ogrzewanie domu, lecz jednocześnie zwiększy szansę na rozwój alergii. Jeśli jesteś uczulony na dolegliwości związane z pyłkami, pozostaw okna w trybie neutralnym.

 
Więcej o: