Zazwyczaj je wyrzucasz, tym razem zalej wodą. To najlepszy nawóz do storczyków!

Wyrzucanie skórek od bananów to dosyć powszechna praktyka, gdyż szybko się psują i mogą być powodem pojawienia się muszek owocówek. Okazuje się, że można je wykorzystać ponownie! Wystarczy włożyć skórki do słoika, zalać wodą i zastosować jako nawóz do storczyków, a kwiaty będą urosną piękne i bujne.

Wyrzucenie skórki od banana do kosza po zjedzeniu owocu to dosyć normalny odruch. Warto jednak poznać możliwości jej ponownego wykorzystania i zmienić zwyczaje. Nawóz ze skórek to świetny sposób, żeby rośliny pięknie rosły, bez wydawania dużych ilości pieniędzy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jakie właściwości ma skórka od banana? To cenne źródło witamin

Skórka od banana jest wartościowym odpadem organicznym, dlatego łatwo można przygotować z niej nawóz do roślin, np. storczyków. Zawiera wiele witamin i minerałów — potas, fosfor, magnez, wapń i siarka poprawią kondycję roślin, przedłużą kwitnienie i zwiększą ich odporność.

Co można zrobić ze skórką od banana? Przygotuj odpowiedni nawóz krok po kroku

Nawóz ze skórek od banana jest dosyć prosty w przygotowaniu. Można podlewać nim zarówno rośliny ogrodowe, jak i te w mieszkaniu lub na balkonie. Świetnie sprawdzi się w przypadku storczyków.

  1. Susz trzy skórki od banana na słońcu przez dwa dni, lub przez kilka godzin w niskiej temperaturze w piekarniku.
  2. Posiekaj je na drobno i zaparz w szklance wody.
  3. Kiedy roztwór ostygnie, odcedź go do słoika i pozbądź się resztek skórek (można też korzystać z mieszanki bez odcedzania, natomiast taką najlepiej stosować w ogrodzie).
  4. Otrzymaną miksturą nawoź storczyki.

Zastąp sklepowy nawóz bananami. Są tanie i ekologiczne!

Można też przygotować odpowiedni nawóz z całych bananów, nie tylko ze skórek. W tym celu należy włożyć je do dużego pojemnika (na przykład słoika) i zalać przegotowaną, ostudzoną wodą. Nie można zapominać o regularnym mieszaniu roztworu. Po mniej więcej dwóch tygodniach, gdy mikstura będzie już gotowa, wystarczy ją odcedzić i podlewać storczyki.

Więcej o: