Prawie co druga paczka tej przyprawy jest podrabiana. Co dosypują zamiast niej do torebki?

Jak wskazuje raport przeprowadzony przez Komisję Europejską, 48% próbek z 10 tysięcy analiz tej przyprawy wykazało różne nieprawidłowości. Zamiast niej, w torebce znajdowano iście czarnej i czerwonej porzeczki, żurawiny, borówki i wielu innych roślin. W wyniku tych zmian doprawiane nią posiłki stawały się niesmaczne i traciły właściwości zdrowotne. O jaką przyprawę chodzi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się okazuje, lebiodka pospolita, znana wszystkim jako oregano, to najczęściej podrabiana przyprawa na świecie. Analizy przeprowadzone w 21 państwach członkowskich Unii Europejskiej wykazały niską zawartość olejków eterycznych oraz obecność innych roślin w prawie połowie przebadanych próbek. Co gorsza, potwierdzają to także testy wykonane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz wideo Imbir w daniach ciężkostrawnych chroni przed niestrawnością

To najczęściej podrabiana przyprawa. W torebkach z oregano znaleziono masę innych ziół i roślin

Niska obecność olejków eterycznych w torebce z oregano ma świadczyć o obecności innych składników, niskiej jakości ziół, lub złym przygotowaniu ich do sprzedaży. Co więcej, to właśnie przez to aromat przyprawy staje się słaby, a jej zdrowotne właściwości w zasadzie przestają istnieć. Oregano jest nie tylko naturalnym konserwantem, ale także środkiem poprawiającym trawienie. Niestety, liście żurawiny, majeranek, sumak, tymianek oraz inne składniki wykryte w torebkach z przyprawą niwelują to działanie. W wyniku ich obecności zamiast aromatycznych ziół pomagających naszemu zdrowiu otrzymujemy przesuszone wiórki bez zapachu i smaku. 

Jak uchronić się przed fałszywymi przyprawami? Najlepiej sięgnąć po świeże zioła

Informacja o tak niskiej zawartości oregano w torebkach z suszonymi przyprawami jest szokująca. Klienci chcący doprawić swój obiad nie mają przecież możliwości sprawdzenia, co tak naprawdę znajduje się w saszetkach. Jak w takim razie zadbać o to, aby otrzymać prawdziwe i zdrowe oregano? Najprostszym sposobem jest zakup świeżych ziół. Wiele sklepów ma w swojej ofercie małe krzaczki, wystarczające do przyprawienia kilku dań. Nie dość, że przy ich zakupie będziesz mieć pewność co do jakości produktu, to dodatkowo, świeże zioła zawierają o wiele więcej aromatu i smaku. 

Więcej o: