Jak często prać pościel? Odpowiedź może zdziwić. Zadbaj o zdrowie i zapobiegnij pajęczakom

Większość z nas pierze pościel zdecydowanie rzadziej niż odzież, czy bieliznę. Jak się okazuje, częsta wymiana prześcieradeł i poszewek może być kluczowa w poprawie zdrowia i jakości snu. Jak często powinno się to robić? Odpowiedź może cię mocno zaskoczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Częste pranie pościeli to kluczowy proces dla poprawy higieny. Zabrudzenia na prześcieradle są zdecydowanie mniej widoczne niż plamy na ubraniach. Z tego powodu większość z nas zmienia poszewki zdecydowanie za rzadko. Jak często prać pościel?

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Dlaczego powinno się często prać pościel? Regularna wymiana poszewek może polepszyć twoje zdrowie

Brudna pościel jest najczęstszym źródłem roztoczy. Małe pajęczaki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Te mikroorganizmy przyczyniają się do rozwoju objawów alergii, kataru, świądu i różnego rodzaju wysypek. Jak się ich pozbyć? Odpowiedź jest banalnie prosta. Jedyne, o czym należy pamiętać, to częsta wymiana pościeli. Oprócz roztoczy, na powierzchni prześcieradeł i poszewek gromadzą się także resztki jedzenia, zrogowaciały naskórek oraz spora ilość bakterii. Pozbycie się ich ze swojego łóżka może znacznie wpłynąć na zdrowie oraz higienę snu. 

Jak często prać pościel? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość prania pościeli zależna jest od wielu personalnych czynników. Najważniejsze jest jednak, aby robić to regularnie. Wiele badań zaleca wymienić prześcieradła i poszewki co najmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli w domu znajduje się zwierze, powinno się robić to nawet częściej. Raz w miesiącu należy także wyprać wszystkie brudne pościele. 

Jak prać pościel? Najlepiej jest robić to w wyższej temperaturze niż 40 stopni Celsjusza. Gorąca woda usunie większość niebezpiecznych bakterii, a także pozbędzie się roztoczy. Pamiętaj, aby przed wrzuceniem pościeli do prania zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metkach.

Więcej o: