Zbliża się pogrzeb Elżbiety II. Trumna królowej waży nawet 300 kg. Wykonano ją ponad 30 lat temu

Wielka Brytania jest w trakcie przygotowań do pogrzebu królowej Elżbiety II. Ceremonia ma odbyć się 19 września w Opactwie Westminsterskim. Jak się okazuje, trumna, w której zostanie pochowana monarchini, została dla niej przygotowana już 30 lat temu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pochówek królowej to pierwszy pogrzeb państwowy w Wielkiej Brytanii od 1965 roku, kiedy to zmarł Winston Churchill. Ceremonia odbędzie się w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie, później trumna z ciałem królowej zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. 

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Ołowiana trumna waży ponad 300 kg. Będzie ją nieść aż osiem osób

Trumna, w której pochowana zostanie królowa Elżbieta II, została wykonana co najmniej 32 lata temu. Jej zewnętrzna warstwa zrobiona została z dębu angielskiego. Wnętrze zgodnie z tradycją rodziny królewskiej, jest wyłożone ołowiem. Gruba powłoka ma na celu uszczelnić trumnę i zminimalizować przedostawanie się wilgoci do jej wnętrza. Ta praktyka jest uznawana przez brytyjskich władców i ich rodziny już od setek lat. Warstwa ołowiu sprawia jednocześnie, że waga trumny może przekroczyć nawet 300 kilogramów. 

Trumna królowej Elżbiety II to tzw. model ośmioosobowy. Oznacza to, że do jej podniesienia niezbędne jest osiem osób, a nie jak w przypadku klasycznego orszaku sześć. Dla ułatwienia tego zadania, po bokach zamontowano mosiężne uchwyty. Podobny model został przygotowany także dla księcia Filipa, obok którego zostanie złożone ciało królowej. 

Trumnę królowej przygotowano ponad 30 lat temu. Kto ją skonstruował?

Trumna z ołowiowym wnętrzem została przygotowana przez firmę Henry Smith, która od lat pracowała dla rodziny królewskiej. Przedsiębiorstwo zajmowało się wykonywaniem pogrzebów również dla gwiazd, takich jak Freddie Mercury i Jimi Hendrix. Przedsiębiorstwo zakończyło swoją działalność w 2005 roku, jednak obowiązki wobec monarchów Wielkiej Brytanii przejęła już w 1991 roku firma Leverton and Sons. To właśnie ona wykończyła projekt trumny królowej Elżbiety II. 

Więcej o: