Wsyp dwie łyżki tego produktu do wody i namocz firanki. Odzyskają śnieżnobiały kolor

Marzysz o białych i czystych firankach? Po kilku praniach materiał często szarzeje, a jego widok przestaje zadowalać. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby na wydobycie śnieżnobiałego koloru. Z pomocą mogą przyjść produkty, które zapewne masz już w domu.

Śnieżnobiałe firanki to duma niejednej pani domu, ponieważ świetnie rozświetlają pomieszczenia i ocieplają atmosferę. Z czasem osiada na nich brud, kurz, a po kilku praniach kolor się zmienia. Niestety skuteczność detergentów czasem zawodzi, bo zdarza się, że niszczą materiał lub nie dopierają zabrudzeń. To może być sygnał, że warto wrócić do stosowania domowych metod, które od lat polecają nasze babcie i prababcie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jak prać firanki, żeby były białe? Wyciągnij z szafki sodę oczyszczoną

Do wydobycia bieli z firanek świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić około 500 g produktu w 10 l letniej wody. Namaczanie materiału w takim roztworze przez kilka godzin to sposób, który pomoże osiągnąć sukces. Ostatnim krokiem jest pranie w pralce z dodatkiem delikatnego detergentu.

W czym moczyć firanki, żeby były białe? Przygotuj aspirynę lub proszek do pieczenia

Pomoc w wybielaniu firanek może przynieść aspiryna. Okazuje się, że ten popularny środek wykorzystywany w medycynie może mieć również inne, ciekawe zastosowanie. Wystarczy rozkruszyć 5 tabletek i rozpuścić je w około 5 litrach wody. Po kilku godzinach namaczania materiał należy wyprać w pralce. Podobne działanie wybielające ma też proszek do pieczenia. Odpowiedni roztwór można przygotować, rozpuszczając jedno opakowanie produktu w 5 l wody. Tak, jak w przypadku zastosowania tabletek, należy moczyć firanki przez kilka godzin, a później je wyprać.

Jak zachować biel firanek? Zawsze dodawaj do prania ten produkt

Ciekawym sposobem na dłuższe zachowanie bieli materiału jest dodawanie do każdego prania nieco soli kuchennej. Z tego produktu także można przygotować roztwór do namaczania firanek, które utraciły swoją biel. Wystarczy rozpuścić dwie łyżki soli w 5 l wody i namoczyć zasłony. Po kilku godzinach należy wypłukać je wodą i wysuszyć. Ta metoda dobrze sprawdza się na sztucznych włóknach.

Więcej o: