Jak się pozbyć pleśni ze ścian? Weź 5 zł i idź do sklepu. Nie potrzebujesz do tego chemii!

W pomieszczeniach, w których panuje zbyt duża wilgoć, często pojawia się pleśń. Jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia, dlatego powinniśmy jak najszybciej się jej pozbyć. Sprawdź, jak usunąć pleśń ze ścian.

Więcej sprawdzonych porad domowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Słaba wentylacja i nadmiar wilgoci prowadzą do rozwoju pleśni. Jej pojawienie się to poważny problem i zagrożenie dla naszego zdrowia. By zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu, warto pamiętać o regularnym wietrzeniu. Zadbaj też o drożność wentylacji i odpowiednią temperaturę w domu. Co robić, gdy na ścianie pojawi się pleśń? Możesz sięgnąć po silne środki chemiczne albo… ocet.

Jak się pozbyć pleśni ze ścian? Nie potrzebujesz do tego chemii!

Gdy zauważysz pierwsze oznaki pleśni na ścianach lub w łazience, pamiętaj, by zareagować jak najszybciej. Warto też sprawdzić resztę domu. Nalot najczęściej pojawia się w miejscach osłoniętych i zacienionych, za meblami czy listwami przypodłogowymi. By skutecznie zwalczyć problem, musisz pozbyć się grzyba z każdego zaatakowanego przez niego zakamarka. Możesz do tego wykorzystać specjalne środki pleśniobójcze lub wypróbować bezpieczniejszą alternatywę, czyli ocet spirytusowy.

Jak pozbyć się pleśni w domu? Sięgnij po ocet

W usunięciu grzybów pleśniowych pomocny okazuje się ocet. Przelej go do butelki ze spryskiwaczem, a następnie dokładnie pokryj nim miejsca, w których pojawiła się pleśń. Pozostaw na godzinę. Na koniec wyszoruj ścianę przy pomocy szczotki lub gąbki i wytrzyj ręcznikiem papierowym. Najskuteczniej zadziała 10% lub 20% ocet. Zabieg ten powtarzaj aż do usunięcia grzyba. 

W przypadku poważniejszego problemu warto sięgnąć po chlor. Pamiętaj, by przed przejściem do czyszczenia zabezpieczyć dłonie rękawicami. Nie wdychaj też oparów i uważaj, by produkt nie dostał się do oczu. Jak pozbyć się pleśni przy pomocy chloru? Do czterech litrów zimnej wody wlej pół szklanki wybielacza i 1/3 szklanki proszku do pieczenia. Zamieszaj i przejdź do mycia ściany. Szoruj, dopóki nalot nie zniknie.

Więcej o: