Więcej sprawdzonych porad domowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Słaba wentylacja i nadmiar wilgoci prowadzą do rozwoju pleśni. Jej pojawienie się to poważny problem i zagrożenie dla naszego zdrowia. By zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu, warto pamiętać o regularnym wietrzeniu. Zadbaj też o drożność wentylacji i odpowiednią temperaturę w domu. Co robić, gdy na ścianie pojawi się pleśń? Możesz sięgnąć po silne środki chemiczne albo… ocet.
Gdy zauważysz pierwsze oznaki pleśni na ścianach lub w łazience, pamiętaj, by zareagować jak najszybciej. Warto też sprawdzić resztę domu. Nalot najczęściej pojawia się w miejscach osłoniętych i zacienionych, za meblami czy listwami przypodłogowymi. By skutecznie zwalczyć problem, musisz pozbyć się grzyba z każdego zaatakowanego przez niego zakamarka. Możesz do tego wykorzystać specjalne środki pleśniobójcze lub wypróbować bezpieczniejszą alternatywę, czyli ocet spirytusowy.
W usunięciu grzybów pleśniowych pomocny okazuje się ocet. Przelej go do butelki ze spryskiwaczem, a następnie dokładnie pokryj nim miejsca, w których pojawiła się pleśń. Pozostaw na godzinę. Na koniec wyszoruj ścianę przy pomocy szczotki lub gąbki i wytrzyj ręcznikiem papierowym. Najskuteczniej zadziała 10% lub 20% ocet. Zabieg ten powtarzaj aż do usunięcia grzyba.
W przypadku poważniejszego problemu warto sięgnąć po chlor. Pamiętaj, by przed przejściem do czyszczenia zabezpieczyć dłonie rękawicami. Nie wdychaj też oparów i uważaj, by produkt nie dostał się do oczu. Jak pozbyć się pleśni przy pomocy chloru? Do czterech litrów zimnej wody wlej pół szklanki wybielacza i 1/3 szklanki proszku do pieczenia. Zamieszaj i przejdź do mycia ściany. Szoruj, dopóki nalot nie zniknie.