Wymieszaj ją z wodą i podlej kwiaty. To pobudzi rośliny do wzrostu i przywróci im kolor

Zazwyczaj to, co najlepiej może odżywić nasze rośliny, mamy pod ręką. Odpowiednia mieszanka wykonana z produktów kuchennych może przynieść świetne efekty. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zrezygnowanie z drogich specyfików, które nie zawsze są skuteczne.

Jak przygotować idealny nawóz do roślin doniczkowych? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które codziennie podziwiają swoje domowe kwiaty. Ich pielęgnacja może być pasją, a świadomość, że dzięki nam rosną bujnie i zdrowo z pewnością poprawia nastrój i napawa dumą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak zrobić własny nawóz? Wykorzystaj żelatynę i wodę

Jeśli masz w domu żelatynę, której termin przydatności do spożycia niebawem się skończy, to nie musisz jej wyrzucać. Wykorzystaj ją do kwiatówW celu przygotowania nawozu wystarczy wymieszać łyżkę produktu w szklance gorącej (ale nie wrzącej) wody, a następnie rozcieńczyć miksturę w trzech szklankach zimnej wody. 

Taki nawóz można stosować raz na 2-3 tygodnie. Żelatyna zawiera azot, który jest cenny dla roślin, ponieważ ma właściwości wzmacniające system korzeniowy, dzięki czemu pobudza je do wzrostu. Taka mieszanka zaaplikowana na rośliny sprawi, że zyskają intensywniejszy zielony kolor (niedobór azotu powoduje ich żółknięcie), a kwiaty będą bujniejsze. To świetny sposób na odżywienie kwiatów produkujących tlen, czyli między innymi skrzydłokwiatu, wężownicy czy fikusa.

Jak zrobić naturalny nawóz do roślin? Wykorzystaj skorupki po jajkach

Innym sposobem w duchu "zero waste" jest przygotowanie nawozu ze skorupek po jajkach. Można stosować go na rośliny rozwijające się w glebie zasadowej. Wystarczy zmielić je na proszek i rozsypać na ziemi. To bogate źródło siarki, krzemu, fluoru, cynku i wapnia. Skorupki po jajkach są świetnym produktem, który pomoże użyźnić glebę i odżywić rosnące w niej rośliny.  

Więcej o: