Najlepsza plaża w Polsce 2022? Wiemy, gdzie się znajduje! Otrzymała 83 punkty na 100

29 czerwca w Jastarni odbyła się gala podsumowująca projekt "Plaża dostępna dla wszystkich", który został zrealizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy. Spośród zgłoszonych lokalizacji wyróżniono trzy plaże, które otrzymały certyfikat dostępności na sezon letni 2022.

Wynik projektu "Plaża dostępna dla wszystkich" wyłonił trzy plaże, które otrzymały certyfikat dostępności na sezon letni 2022. Pierwsze miejsce zajął Sopot (wejście na plażę nr 23), zdobywając 83 punkty na 100 możliwych, drugie Gdynia (wejście na plażę nr 6), a trzecie Gmina Jastarnia (wejście na plażę nr 48). Tereny były sprawdzane i oceniane przez przedstawicieli Fundacji Machina Zmian.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morfodynamika plaży

Co to znaczy, że plaża jest dostępna? Najważniejsze odpowiednie przystosowanie terenu

Miano plaży dostępnej otrzymują te miejsca, z których bezpiecznie i samodzielnie mogą korzystać osoby niepełnosprawne ruchowo, słuchowo, wzrokowo, czy intelektualnie. To również teren przyjazny osobom starszym, dzieciom i kobietom karmiącym, czy osobom o różnej wrażliwości sensorycznej. Oznacza to, że mogą z niego korzystać wszyscy, bez żadnych wyjątków. Podczas przeprowadzanego badania zwrócono uwagę na odpowiednie oznaczenia wejść na plażę, dostępność toalet, pochylni i schodów, dostosowanie przebieralni, a także obecność kładek i mat.

Jakie kwiaty sadzić we wrześniu? Rośliny dopasowane do znaków zodiaku. Jaka pasuje do Ciebie najlepiej?

Jak dbać o bezpieczeństwo na plaży? Na to warto zwrócić uwagę

Podczas pobytu na plaży warto zwrócić uwagę na aspekty, dzięki którym możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa — zwłaszcza jeśli zamierzamy się kąpać.

  1. Należy upewnić się, że kąpielisko jest strzeżone — nadzoruje je wtedy ratownik, który w razie problemu udzieli pomocy.
  2. Nie powinno się wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub chwilę po długim leżeniu na słońcu, ponieważ takie działanie może doprowadzić do szoku termicznego. 
  3. Wybierając się na długi pobyt nad wodą, nie można zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu — jeśli świeci słońce i jest gorąco, należy zaopatrzyć się w ochronę na głowę, filtry UV (w celu uniknięcia poparzenia należy nakładać kremy co 2-3 godziny), wodę butelkowaną, jedzenie i koc plażowy.

Nękanie za pośrednictwem internetu może być przyczyną poważnego załamania psychicznego u ofiary. Tragiczna historia Amandy Todd. Hejt doprowadził nastolatkę do samobójstwa

Więcej o: