Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Przyda się karton i folia aluminiowa

Wraz z pędzącą inflacją podnoszą się także opłaty za ogrzewanie domu. Czy można w jakiś sposób na tym zaoszczędzić? Dzięki tym sprawdzonym trikom zwiększysz temperaturę w domu, jednocześnie za to nie przepłacając.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W okresie zimowym opłaty za ogrzewanie domu potrafią wyraźnie nadszarpnąć nasz budżet. Jak temu zapobiec? Wystarczy znać parę domowych sposobów, a kwoty na rachunkach będą widocznie mniejsze. 

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Jak ograniczyć uciekanie ciepła przez ściany? Jest na to sprawdzony trik

Opłaty za ogrzewanie domu można znacznie ograniczyć, dzięki zminimalizowaniu ucieczki ciepła przez ściany. Aby to zrobić, potrzebujesz stworzyć ekran hamujący to zjawisko. Wystarczy, że użyjesz kartonu lub starego pudła i folii aluminiowej. Wytnij z tektury powierzchnie o wielkości kaloryfera, a następnie dokładnie owiń ją listkiem metalu.

Błyszcząca strona folii odbija ciepło, więc to właśnie ona powinna być skierowana w kierunku jego źródła. Dzięki takiej instalacji temperatura wygenerowana przez grzejnik znacznie dłużej utrzyma się w domu. Z tego powodu o wiele rzadziej będziesz martwić się o dogrzewanie pomieszczeń i zużyjesz mniej energii. 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Zainwestuj w termostat

Inwestycja w termostat jest zdecydowanie droższa niż montaż "ekranów" odbijających ciepło, jednak dzięki niej o wiele dokładniej określisz temperaturę domu. Tym samym, zaniżając ją w rzadziej używanych pomieszczeniach, znacznie oszczędzisz na rachunkach. Inteligentny termostat to bez dwóch zdań rozwiązanie, w którym myślimy o przyszłości. 

Co więcej, urządzenia tego typu często potrafią same określić, kiedy najlepiej jest wyłączyć ogrzewanie domu. Do tych obliczeń sprzęt używa takich parametrów jak np. temperatura na zewnątrz, czy izolacja budynku. Właściwe korzystanie z termostatu jest w stanie zmniejszyć opłaty za zużycie energii potrzebnej do nagrzania kaloryferów. 

Więcej o: