Sweter drapie i gryzie? Wypłucz go w tym produkcie, a szybko pozbędziesz się problemu

Wełniane swetry, szaliki czy skarpety często zaczynają nagle drapać. I choć są ciepłe, noszenie gryzącej odzieży nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Czy można temu zapobiec? Sprawdź, co zrobić z drapiącą wełną.

Ciepła wełniana odzież jest prawdziwym ratunkiem w zimne jesienne i zimowe wieczory. Niestety, zdarza się, że nawet miękki sweter zaczyna być nieprzyjemny w dotyku. A to staje się prawdziwym utrapieniem. Na szczęście z problemem możesz poradzić sobie dzięki domowym sposobom. Oto kilka z nich!

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zmiękczyć szorstki i drapiący sweter? Sięgnij po te dwa produkty

Z gryzącym i drapiącym swetrem czy wełnianym szalikiem świetnie poradzi sobie lanolina. Znajdziesz ją w aptekach lub sklepach z produktami do własnoręcznego wyrobu kosmetyków. Dzięki niej odzież znów stanie się miękka i przyjemna w dotyku. Jak to zrobić?

  • W 300 ml przegotowanej wody rozpuść 5 kropli gliceryny i łyżkę czystej lanoliny.
  • Mieszankę wlej do miski z letnią wodą.
  • Zanurz w niej sweter i zacznij ugniatać.

Gdy będziesz mieć pewność, że każde włókno zostało pokryte mieszanką, wyciągnij sweter z wody i wysusz go na płasko.

Po wypłukaniu w glicerynie i lanolinie sweter powinien odzyskać miękkość. Innym sposobem na zmiękczenie wełnianej odzieży jest wypłukanie jej w wodzie z dodatkiem samej gliceryny.

  • W 3 litrach wody rozpuść ok. 20 ml gliceryny.
  • Namocz w niej wełnę przez 20 minut.

Na koniec wysusz odzież, pamiętając, by nie wieszać jej w pozycji pionowej.

Do zmiękczenia wełny możesz również wykorzystać odżywkę do włosów. Ten sposób sprawdzi się również do uratowania swetra, który skurczył się lekko w praniu. Odżywka zmiękczy włókna. Nie stosuj jednak tej metody zbyt często, bo odzież może się rozciągnąć i stracić swój kształt.

Jak prać sweter i wełnianą odzież? Pamiętaj o kilku ważnych krokach

By jak najdłużej zachować właściwości wełny, pamiętaj, by nie prać jej zbyt często. Niewielkie plamy i zabrudzenia usuń ręcznie. Jeśli chcesz odświeżyć sweter, możesz włożyć go na kilka godzin do zamrażalnika lub wywiesić na mrozie. Pamiętaj, by był suchy! Do prania ręcznego i w pralce używaj detergentów przeznaczonych do wełny. Stosuj niewielką ilość produktu. W pralce wybieraj program przeznaczony do prania wełny. Odzież susz w pozycji poziomej, na płasko.

Więcej o: