Jak usmażyć placki ziemniaczane, aby były chrupiące? Zastąp jajko tym produktem

Miłośnicy placków ziemniaczanych z pewnością wiedzą, że jednym z podstawowych składników, jakie znajdziemy w przepisie, jest jajko. Jak się okazuje, można je jednak pominąć i otrzymać równie chrupiące i pyszne placki. Jak to możliwe? Wystarczy dodać ten zamiennik.

Placki ziemniaczane to coś, co lubią praktycznie wszyscy. Zdarza się, że potrawa przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, bo lubiły je smażyć nasze babcie i prababcie. Niestety, niektórzy mają alergię na jajko, które standardowo stanowi jeden ze składników. Na szczęście istnieją produkty, które są w stanie je zastąpić. Niektóre sprawdzą się też dla osób będących na diecie wegańskiej. Dzięki nim placki będą soczyste i chrupiące, a niewielka różnica nie popsuje smaku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Placki ziemniaczane

Czy można zrobić placki bez jajek? Wystarczy zastąpić je innym składnikiem

Tradycyjne placki ziemniaczane zazwyczaj składają się z tartych ziemniaków, jajka, mąki, przypraw i, opcjonalnie, cebuli. Można je smażyć na patelni, jednak coraz większą popularność zdobywają takie, które pieczone są z mniejszą ilością tłuszczu w piekarniku. Okazuje się, że potrawa może być pyszna również bez jajka. Ten produkt dodaje się w małej ilości, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by go pominąć lub zastąpić alternatywnym składnikiem. Jednemu jajku może odpowiadać:

  • aquafaba, czyli woda po gotowanej ciecierzycy - 3 łyżki
  • olej - 1 łyżka
  • mąka ziemniaczana - 1 łyżka
  • żelatyna - 1 łyżeczka rozpuszczona w 1 łyżce zimnej wody, do której należy dodać 1 łyżkę gorącej wody
  • zmielone siemię lniane - 1 łyżka zmieszana z 3 łyżkami wody
  • purée warzywne - 1/4 szklanki

Jakie ziemniaki na placki ziemniaczane? Najlepiej wykorzystać te odmiany

Do przygotowania placków ziemniaczanych najlepiej sprawdzą się ziemniaki mączyste. Ważne, żeby nie były zbyt młode, bo takie mają w sobie sporo wody, przez co efekt chrupkości będzie trudny do osiągnięcia. Świetnym wyborem są bulwy typu B (Irga, Irys, Flaming, Sante, Orlik) i C (Bryza, Cekin, Gracja, Mazur).

Więcej o: