Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl
Przycinanie storczyków to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, o których nie powinniśmy zapominać. Gdy zrzucą swoje kwiaty i liście, to znak, że nadeszła pora na zadbanie o roślinę. Choć uprawa storczyków nie jest trudna, to wymagające kwiaty. Zarówno podczas podlewania, jak i przycinania pędów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto kilka porad.
Gdy storczyki zaczynają zrzucać kwiaty i liście, to znak, że nadeszła pora na przycinanie. Przesuszone, pomarszczone i brązowe pędy są oznaką przejścia w stan wegetacji. Nie wygląda wtedy zbyt okazale, ale wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Przycinanie może przyspieszyć kolejne kwitnienie. Pamiętaj, by zabieg ten przeprowadzić w prawidłowy sposób. Jak to zrobić? Na początek przygotuj narzędzia. Najlepiej sprawdzą się sekator lub ostre nożyczki. Pamiętaj, by umyć je i zdezynfekować przed przycinaniem. Dzięki temu upewnisz się, że nie zainfekujesz rośliny.
Do przycinania zabierz się wtedy, gdy wszystkie kwiaty opadną. Cięcie możesz wykonać w kilku miejscach.
Niezależnie od wybranego miejsca przycięcia, pamiętaj, by nie wykonywać zabiegu zbyt wcześnie. Może to negatywnie wpłynąć na rozwój storczyków.
Oprócz zasuszonych łodyg warto też przycinać korzenie. Wykonaj je wtedy, gdy staną się brązowe. Zabieg wykonuj delikatnie, by nie uszkodzić zdrowych części roślin.