Jak przycinać storczyki? Zwróć uwagę na ten szczegół. Od niego zależy, czy ponownie zakwitną

Storczyki cieszą się ogromną popularnością. Są łatwo dostępne i proste w pielęgnacji. Gdy kwitną, stanowią piękną ozdobę. By jak najdłużej cieszyły nas swoją urodą, musimy pamiętać o tym, by odpowiednio o nie dbać. Jak przycinać storczyki i jak o nie dbać? Podpowiadamy.

Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Przycinanie storczyków to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, o których nie powinniśmy zapominać. Gdy zrzucą swoje kwiaty i liście, to znak, że nadeszła pora na zadbanie o roślinę. Choć uprawa storczyków nie jest trudna, to wymagające kwiaty. Zarówno podczas podlewania, jak i przycinania pędów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto kilka porad.

Kiedy przycinać storczyki? Zwróć uwagę na jeden ważny szczegół

Gdy storczyki zaczynają zrzucać kwiaty i liście, to znak, że nadeszła pora na przycinanie. Przesuszone, pomarszczone i brązowe pędy są oznaką przejścia w stan wegetacji. Nie wygląda wtedy zbyt okazale, ale wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Przycinanie może przyspieszyć kolejne kwitnienie. Pamiętaj, by zabieg ten przeprowadzić w prawidłowy sposób. Jak to zrobić? Na początek przygotuj narzędzia. Najlepiej sprawdzą się sekator lub ostre nożyczki. Pamiętaj, by umyć je i zdezynfekować przed przycinaniem. Dzięki temu upewnisz się, że nie zainfekujesz rośliny.

Jak przycinać storczyki? Dzięki temu roślina szybciej zakwitnie

Do przycinania zabierz się wtedy, gdy wszystkie kwiaty opadną. Cięcie możesz wykonać w kilku miejscach.

  • Bezpośrednio pod uschniętym kwiatem, gdy pozostała część łodygi jest wciąż zielona.
  • Nad trzecim oczkiem (licząc od korzeni).
  • Całą łodygę jak najbliżej korzenia, gdy pęd zasuszy się w całości.

Niezależnie od wybranego miejsca przycięcia, pamiętaj, by nie wykonywać zabiegu zbyt wcześnie. Może to negatywnie wpłynąć na rozwój storczyków.

Oprócz zasuszonych łodyg warto też przycinać korzenie. Wykonaj je wtedy, gdy staną się brązowe. Zabieg wykonuj delikatnie, by nie uszkodzić zdrowych części roślin.

Więcej o: