Wlej szklankę herbaty do pralki i nastaw program. Efekt na pewno cię zaskoczy

Różnica pomiędzy nowymi a znoszonymi ubraniami sama rzuca się w oczy. Wypłowiałe kolory, ich mniejsza intensywność, gorszy stan materiału - to tylko kilka ze skutków wielokrotnego prania odzieży. Jak w takim razie chronić garderobę przed tymi zmianami?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wypłowiałe ubrania to częsty problem, z którym często nie wiemy, jak sobie poradzić. Nawet drogie, markowe detergenty nie zawsze wystarczają do ochrony pierwotnego koloru odzieży. Zamiast nich dobrze jest sięgnąć po naturalne rozwiązania. Jednym z nich jest szklanka herbaty wlana bezpośrednio do prania. Na jakiej zasadzie działa ten sposób? 

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Wlej szklankę herbaty do prania. Zachowasz ich kolor i odświeżysz materiał

Na samym wstępie należy wspomnieć, że ten sposób nadaje się wyłącznie to prania ciemnych lub całkowicie czarnych materiałów. Białe ubrania zostaną szybko zafarbowane przez charakterystyczny pomarańczowo-czerwony kolor naparu. No dobrze, ale w jaki sposób użycie herbaty ma pomóc ubraniom w zachowaniu swojego koloru? Odpowiedź jest stosunkowo nieskomplikowana. Głównym powodem, przez który odzież traci swoją barwę, są pozostające na materiale resztki detergentów. Herbaciany dodatek skutecznie usunie je z prania.

Jak skorzystać z tego sposobu? Wystarczy, że wlejesz 250 ml naparu bezpośrednio do bębna pralki, a następnie dodasz jeden ze środków piorących. Ustaw dowolny program, miej jednak na uwadzę, aby pralka była ustawiona na stosunkowo niską temperaturę. Dzięki temu herbata będzie w stanie usunąć większość detergentów osadzających się na ubraniach. 

Inne naturalne sposoby na zachowanie koloru ubrań. Przyda się pieprz czarny i cytryna

Herbata to nie jedyny naturalny trik na odświeżenie koloru odzieży. W podobny sposób działa także rozwiązanie wykorzystujące pieprz czarny. Podobnie jak w przypadku naparu, przyprawa nadaje się wyłącznie do prania ciemnych materiałów. Wystarczy, że wsypiesz łyżeczkę grubo zmielonego pieprzu do bębna pralki, po czym do szufladki na detergenty dodasz dowolny środek czyszczący. Tak samo jak w sposobie z herbatą pamiętaj o ustawieniu niskiej temperatury.

Jednym z lepszych trików na odświeżenie koloru białych ubrań jest wykorzystanie soku z cytryny. Nie od dziś wiadomo, że ma świetne właściwości odplamiające i wybielające. Połącz sok dwóch owoców z wodą, a następnie dokładnie wymieszaj. Całość dolej do prania i nastaw dowolny program. 

Więcej o: