Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Zanurz ją w wodzie z dodatkiem tego produktu, a tłuszcz się rozpuści

Otwory wentylacyjne zapewniają właściwy obieg powietrza w domu. Zabezpieczające je kratki powinniśmy czyścić co najmniej raz na pół roku. Gromadzący się na nich brud i kurz może bowiem zakłócić cyrkulację powietrza. Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Podpowiadamy.

Po więcej sprawdzonych porad domowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Czyszczenie kratek wentylacyjnych w domu nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Utrudniony dostęp sprawia, że często o niej zapominamy. W konsekwencji nagromadzony na niej brud i kurz sprawiają, że zaburzona zostaje właściwa cyrkulacja powietrza w domu. Efekt? Wilgoć i nieprzyjemny zapach, które zaczynają unosić się w mieszkaniu. Sprawdź, jak wyczyścić kratkę wentylacyjną. Sprzątanie ułatwią te sprawdzone sposoby.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Ten sposób jest prostszy niż myślisz i kosztuje grosze!Jak pozbyć się zacieków z kabiny prysznicowej? Zapomnij o szorowaniu

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną w kuchni i łazience?

Brud, kurz i osady, szczególnie te kuchenne, gromadzą się na kratkach wentylacyjnych. Z tego powodu powinniśmy je czyścić regularnie. Niestety, często o tym zapominamy. Zaschnięty brud trudno jest odkurzyć czy usunąć przy pomocy samej wody. Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną? Na początek zdejmij ją ze ściany i wypłucz pod bieżącą wodą. Następnie zanurz w misce z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. To pozwoli rozpuścić tłuszcz, który osadza się w szczególności na kratkach montowanych w kuchni. Pozostaw na kilkanaście minut, a następnie sięgnij po szczoteczkę. Przy jej pomocy dokładnie wyszoruj zakamarki. Na koniec ponownie wypłucz kratkę, wysusz i zamontuj w otworze wentylacyjnym.

Kratkę możesz zanurzyć w wodzie, w której wcześniej rozpuszczono 2-3 łyżki sody oczyszczonej. Pozostaw ją do namoczenia na kilkanaście minut lub godzinę, w zależności od stopnia zabrudzenia. Następnie wyszoruj szczotką. Soda oczyszczona pomoże pozbyć się brudu i rozjaśni kratkę.

Sposoby na żółte plamy na desce sedesowejNieznana funkcja deski sedesowej. Ułatwi szybko pozbyć się zabrudzeń

Czyszczenie kratki wentylacyjnej bez zdejmowania. To proste

Nie każdą kratkę da się łatwo zdemontować. Niektóre są również na stale zamocowane w ścianie. Co wtedy? Przede wszystkim sięgnij po drabinę, by ułatwić sobie dostęp do otworu wentylacyjnego. Odkurz go przy pomocy odkurzacza, a następnie w misce z wodą rozpuść 2-3 łyżki sody oczyszczonej. Zanurz w niej ściereczkę i sięgnij po cienki nóż lub drewniany patyczek. Owiń go ścierką i przejdź do czyszczenia kratki i przestrzeni pomiędzy, zaczynając od góry i kierując się ku dołowi.

Więcej o: