Jak pozbyć się zapachu papierosów? Posyp nią meble lub wsyp do miski, a nieprzyjemna woń zniknie

Charakterystyczny i niezbyt przyjemny zapach papierosów potrafi utrzymywać się w pomieszczeniu bardzo długo. Wnika w meble, tkaniny i ubrania, a nawet sprzęty. Jak pozbyć się zapachu papierosów? Podpowiadamy.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Porzucenie nałogu wydaje się najskuteczniejszym sposobem nie tylko na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu papierosów w domu, na ubraniach czy na ciele. Będzie też korzystne dla naszego zdrowia oraz osób z naszego otoczenia. To jednak nie zawsze takie proste. Dym papierosowy szkodzi zdrowiu, a jego woń wnika w każde zakamarki. Powoduje też żółknięcie mebli, tkanin, a nawet ścian. Jak się pozbyć zapachu papierosów? Oto kilka porad.

Jak pozbyć się zapachu papierosów? To możliwe, choć trudne

By dym papierosowy nie osadzał się w pomieszczeniu, wystarczy w nim nie palić. Tak w każdym razie brzmią najczęstsze porady na uniknięcie i pozbycie się tego nieprzyjemnego zapachu. Czy da się skutecznie usunąć woń papierosów? Nie jest to proste, ale nie oznacza to wcale, że jest niemożliwe. Przede wszystkim, jak najczęściej wietrz pomieszczenie, szczególnie tuż po paleniu. Często sprzątaj, wycieraj meble z kurzu i osadu. Regularnie pierz tapicerkę, odświeżaj dywany, a w szczególności firanki i zasłony. Jeśli palisz regularnie, ściągaj je co miesiąc. Firanki przed praniem namocz w wodzie z sodą oczyszczoną lub solą. Dzięki temu nie zżółkną, soda pomoże też pozbyć się zapachu. Meble w kuchni co jakiś czas przecieraj wodą z octem.

Postaw na naturalne pochłaniacze brzydkich zapachów. W pobliżu okna postaw szklankę lub słoik z octem. Wchłonie on zapach dymu papierosowego. Do miski lub na talerz wysyp sodę oczyszczoną. W zniwelowaniu nieprzyjemnej woni pomogą też olejki zapachowe. Kilka kropli ulubionego produktu wlej do dyfuzora lub na spodek i postaw w pobliżu miejsca, w którym zwykle palisz. 

Jak się pozbyć zapachu papierosów z mebli i ubrań? Sięgnij po sodę oczyszczoną

By usunąć zapach dymu papierosowego z ubrań, nie zawsze wystarczy samo pranie. Z pozbyciem się smrodu świetnie poradzi sobie soda oczyszczona. Wchłonie zapach i pomoże odświeżyć ubrania, dywany, tkaniny dekoracyjne czy tapicerkę. Rozsyp ją na materiale, wyrównaj i pozostaw na kilka godzin. Na koniec dokładnie odkurz. Soda wchłonie nieprzyjemne zapachy. Na ciemnych meblach świetnie sprawdzi się z kolei mielona kawa. Pamiętaj jednak, by materiał był suchy. Uważaj też, by go nie zmoczyć po posypaniu kawą. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zafarbowania kanapy.

Więcej o: