Jak uszczelnić okna? W kilka minut możesz podnieść temperaturę w domu i oszczędzić na rachunkach

Uszczelnianie okien może okazać się zbawienne dla portfela w związku ze wzrostem cen energii. Dzięki temu prostemu trikowi w kilka minut zapewnisz wyższą temperaturę w domu, a także oszczędzisz na opłatach za ogrzewanie. Co zrobić, aby zatrzymać ciepło wewnątrz czterech ścian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Okres jesienno-zimowy to czas znacznego obniżenia temperatur, zwiększonych opadów i silnego wiatru. Wszystkie z tych czynników wpływają na konieczność ogrzewania domu. Warto zadbać zatem o to, aby ciepłe powietrze nie uciekało np. przez okna. Jak je uszczelnić i oszczędzić na rachunkach?

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak uszczelnić okna? Zrobisz to w zaledwie kilka minut

Uszczelnianie okien na własną rękę wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Czego potrzebujesz, aby przygotować okna do zbliżającej się zimy? Jednym z najlepszych produktów, z jakich możesz skorzystać, jest specjalna taśma doszczelniająca. Kupisz ją w prawie każdym dyskoncie budowlanym. Zanim jednak ją kupisz, sprawdź, w którym miejscu ucieka ciepłe powietrze. Aby to zrobić, zdemontuj nieszczelne skrzydło i oceń stan starych taśm. Kup odpowiednie elementy, po czym wymień je w oknie

Kolejnym produktem, który przyda się podczas uszczelniania okien, jest specjalna pianka. Dzięki niej możesz zadbać także o ich izolacje. Zalej nią nieszczelne obszary i poczekaj do zastygnięcia. Substancja jest prosta do usunięcia. Pozbądź się jej nadmiaru, a następnie sprawdź, czy okna dobrze się zamykają. Pianka jest niezwykle wytrzymała na niesprzyjające warunki atmosferyczne i działanie pleśni.

Dlaczego uszczelnianie okien jest tak ważne? Możesz tracić do 30% ciepłego powietrza

Wielu specjalistów co roku podkreśla, dlaczego w każdym domu powinno się zadbać o szczelność okien. Ramy, przez które ucieka ciepłe powietrze stanowią główną przyczynę utraty temperatury w pomieszczeniach — może to być nawet od 20 do 30%. Dlaczego jest to tak częsty problem?  Zazwyczaj nieszczelność okien wynika z błędu montera. Możliwe jest także, że w wyniku niskich temperatur materiały, z których wykonane są skrzydła (najczęściej plastik i guma) mogą zacząć się kurczyć. Częstym powodem zmniejszenia temperatury w domu są także zużyte uszczelki. 

Jak sprawdzić, czy okna są szczelne? Wystarczy, że między ramę a skrzydło wsuniesz kartkę. Zamknij okno i mocno dociśnij klamkę. Jeśli wyciągniesz papier bez większego problemu, koniecznie wymień uszczelki. 

Więcej o: