Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zaparowane szyby w oknach to nierzadki widok, szczególnie zimą w sezonie grzewczym. W połączeniu z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu może prowadzić do powstawania pleśni na roletach. Grzyby pleśniowe stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. By się ich pozbyć, warto zmniejszyć wilgoć w domu i dokładnie wyczyścić zapleśniałe miejsca. Jak usunąć pleśń z rolet? Sięgnij po te domowe sposoby.
Silne detergenty i środki pleśniobójcze mogą zniszczyć materiał, z którego wykonane są rolety. Chlor z kolei może je odbarwić. To dlatego konieczne jest sięgnięcie po inne domowe sposoby. Jakie? Zabrudzone i pokryte pleśnią rolety najlepiej wyczyść ciepłą wodą z dodatkiem porcji proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Wetrzyj go w materiał przy pomocy gąbki, uważając, by nie trzeć zbyt mocno. Do dokładnego wyczyszczenia rolet możesz potrzebować nawet kilku powtórzeń tego zabiegu. Wcieraj mieszankę, dopóki pleśń i zabrudzenia nie znikną. Po wyczyszczeniu pozostaw do wyschnięcia.
Rolety możesz też wyczyścić przy pomocy octu. Wcześniej sprawdź jednak w niewidocznym miejscu, czy produktu nie odbarwi materiału, z którego zostały one wykonane. Jak wyczyścić rolety? Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1, a następnie przemyj materiał, szczególną uwagę przykładając do miejsc, w których gromadzi się pleśń. Ocet wyczyści rolety, pozwoli pozbyć się z nich nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkim usunie grzyby pleśniowe.
Najważniejsze jest regularne wietrzenie pomieszczenia i zadbanie o właściwą cyrkulację powietrza w domu. Przyczyną powstawania pleśni na roletach okiennych jest nadmiar wilgoci. Sprawdź kanały wentylacyjne, wietrz mieszkanie, szczególnie po gotowaniu lub wywieszeniu prania. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. Powinna ona wynosić ok. 20 stopni w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może również wpływać na zbyt wysoką wilgotność w domu. Przede wszystkim jednak regularnie czyść rolety. Kurz, podobnie jak pleśń, może powodować nieprzyjemne dolegliwości.