Jak doprać białe skarpetki? Zanurz je w tym płynie, a odzyskają dawny kolor

Dopranie białych skarpetek potrafi stanowić prawdziwe wyzwanie. Nawet silne detergenty mogą mieć problem z przywróceniem ich pierwotnego koloru. Zamiast drogich środków skorzystaj ze sprawdzonego sposobu, dzięki któremu będą wyglądały jak nowe. Wystarczy użyć jednego produktu za niecałe 5 złotych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chyba każdy choć raz zobaczył, że białe skarpetki po praniu nie odzyskały swojego koloru. Zamiast tego stały się szare, a na najbardziej zabrudzonych miejscach pojawiły się ciemniejsze przebarwienia. Jak temu zaradzić? Wystarczy wypróbować znane od lat sposoby. Zaoszczędź pieniądze i ciesz się nieskazitelnie białym praniem!

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak doprać białe skarpetki? Sięgnij po trik, z którego korzystały nasze babcie

Jeszcze nie tak dawno, za czasów PRL-u na sklepowych półkach trudno było doszukać się innych produktów niż ocet. Nie było mowy o drogich środkach do prania i innych detergentach. Jak nasze babcie radziły sobie z wyczyszczaniem białych ubrań w tych czasach? Otóż najczęściej trzeba było opierać się na nietypowych trikach. Jeden z nich polega na użyciu wspomnianego wcześniej kwasu.

Dolej do 500 ml wody jedną szklankę octu, a następnie dobrze zamieszaj. Zanurz w płynie białe skarpetki i zostaw je tam na 20-30 minut. W tym czasie kwas powinien zostać wchłonięty przez zabrudzoną odzież i powoli zaczynać usuwanie plam. Co więcej, dzięki swojemu składowi, środek także zmiękczy skarpetki, dzięki czemu wypranie ich będzie o wiele łatwiejsze. Jeśli nie lubisz intensywnego zapachu octu, przed włożeniem prania do mieszaniny, dolej do niej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. W ten sposób pozbędziesz się irytującej woni. 

Inne środki, które przywrócą skarpetką ich barwę. Poznaj nietypowe zastosowania popularnych produktów

Jednym z najlepszych domowych trików na białe pranie jest aspiryna. Ten popularny lek sprawdza się nie tylko przy różnego rodzaju dolegliwościach, ale także pomoże ci przywrócić skarpetkom ich dawny kolor. Wystarczy, że pokruszysz od 2 do 4 tabletek i rozpuścisz je w wodzie. Tak przygotowany środek przelej do większej miski, po czym zanurz w nim brudne jasne ubrania. Po 30 minutach wyjmij odzież i wypierz je w pralce. Aspiryna zawdzięcza swoje wybielające właściwości dużej zawartości kwasu acetylosalicylowego. To właśnie dzięki niemu szybko dopierzesz nawet najgorsze zabrudzenia. 

Więcej o: