Jak przezimować surfinie? Ten trik sprawi, że zakwitną ponownie jeszcze w tym roku

Surfinie to jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych i ogrodowych. Powodem są bujne kwiaty. Latem warto pamiętać o odpowiednim podlewaniu i nawożeniu. Co zrobić z tymi roślinami, gdy nadejdą pierwsze chłodne dni? Sprawdź, jak przezimować surfinie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Surfinie nazywane są królowymi balkonów. Nic dziwnego, są niezwykle popularne, a ich bujne kwiatostany są niezwykłą ozdobą. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć nawet do jesieni. Pierwsze przymrozki wcale nie muszą oznaczać pożegnania z tymi roślinami. Doniczki z surfiniami możesz przezimować. Choć nie jest to łatwe. Jak to zrobić? Sprawdźmy.

Jak zimować surfinie? Zadbaj o ten ważny szczegół

Surfinie są bardzo wrażliwe na przymrozki. Z tego powodu jeszcze przed nadejściem pierwszych minusowych temperatur przenieś doniczki do jasnego i chłodnego pomieszczenia o średniej temperaturze ok. 10 stopni. Kwiaty podlewaj co 2-3 tygodnie, pilnuj jednak, by nie zaczęły zasychać. Kluczowe dla zimowania surfinii jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Nawet odrobinę wyższa temperatura może sprawić, że kwiaty zaczną chorować.

Na przełomie lutego i marca, gdy pojawią się pierwsze oznaki wiosny, podnieś temperaturę w pomieszczeniu do 14-16 stopni. Skróć również stare pędy i zwiększ częstotliwość podlewania. Nawożenie rozpocznij ponownie dopiero wtedy, gdy obcięte wcześniej pędy odrosną o ok. 5 centymetrów. W połowie maja możesz ponownie przenieść kwiaty na balkon lub taras.

Co robić, by surfinie zakwitły już w grudniu? Wypróbuj ten trik

Surfinie możesz jesienią uprawiać również w domu. A dzięki temu trikowi zakwitną już w grudniu. Jak to zrobić?

  • Pod koniec września podlej dość obficie kwiaty i odczekaj kilka godzin.
  • Po tym czasie zetnij pędy o długości ok. 10 cm. Usuń liście i pędy boczne.
  • Na końcówki pędów nałóż ukorzeniacz.
  • Przygotuj doniczki i podłoże do roślin balkonowych.
  • Umieść w ziemi pokryte ukorzeniaczem ucięte pędy, a doniczki umieść w jasnym i słonecznym pomieszczeniu.

Najlepsza temperatura dla surfinii wynosi ok. 16 stopni. Po miesiącu pędy powinny się ukorzenić. Przez ten czas podlewaj je umiarkowanie. Dzięki temu już w grudniu mogą ponownie zakwitnąć.

Więcej o: