Zwykle używasz go do włosów, tym razem spryskaj nim firanki. Zagniecenia znikną w mgnieniu oka

Firanki i zasłony to nie tylko ochrona przed wścibskim wzrokiem sąsiadów czy promieniami słonecznymi. To również element dekoracyjny. Z tego powodu powinniśmy dbać, by wyglądały estetycznie. To nie zawsze się udaje. Zagniecenia odbierają im urok, ale możesz się ich pozbyć w banalnie prosty sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Firanki i zasłony zdobią wnętrze i chronią je przed promieniami słonecznymi. Mimo to często zdarza się, że nie traktujemy ich w odpowiedni sposób. Zbyt rzadkie i niewłaściwie przeprowadzone pranie może zepsuć efekt, na którym nam zależy. Poszarzałe i pogniecione firanki nie wyglądają estetycznie. Co robić, by uniknąć problemu? Sięgnij po te sprawdzone sposoby.

rolety Jak usunąć pleśń z rolet? Wetrzyj w nie tę miksturę, a problem zniknie

Sposoby na pogniecione firanki. Sięgnij po ten produkt do włosów

Istnieje wiele metod, które pozwolą uniknąć pogniecionych firanek i zasłon. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego programu prania oraz detergentu. Inną metodą jest wypłukanie i usztywnienie firan w krochmalu. W podobny sposób zadziała woda z cukrem, w której należy wymoczyć je przed powieszeniem. Niektórzy decydują się na prasowanie firanek i zasłon, ale to problematyczne i żmudne zadanie. Istnieje jednak prostszy sposób.

Najprostszym sposobem na zagniecenia jest zawieszenie mokrych jeszcze firanek na karniszu. Pod wpływem własnego ciężaru materiał się rozprostuje, a nieestetyczne fałdy znikną. By utrwalić efekt i dodatkowo pozbyć się wszystkich nierówności na tkaninie, spryskaj ją… lakierem do włosów. Ten produkt usztywni firankę, działając podobnie jak krochmal. Dodatkowo pokryje ją warstwą ochronną, która zabezpieczy zasłony przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. 

czyste firanki w domu Wsyp dwie łyżki do wody i namocz firanki. Odzyskają śnieżnobiały kolor

Jak i w jakiej temperaturze prać firanki? Dzięki temu będą jak nowe

By uniknąć zagnieceń i zniszczenia materiału, z którego wykonane są delikatne firanki, najlepiej przed praniem w pralce wrzuć je do specjalnego woreczka lub starej poszewki. Nie przeładowuj bębna - pamiętaj o maksymalnym wsadzie dla danego programu. Wybierz ten do tkanin delikatnych. Firanki pierz w maksymalnej temperaturze 30-40 stopni (w zależności od opisu na metce). Włącz niskie obroty i wyłącz wirowanie. Do prania dodaj 2 łyżki soli lub sody oczyszczonej. Dzięki temu firanka odzyska biel.

Więcej o: