Zalej ją wrzątkiem i wyczyść kanapę. Efekt? Plamy i zacieki znikną, a meble będą jak nowe

Meble tapicerowane często ulegają zabrudzeniom. Mimo zachowywania ostrożności czasem nie da się uniknąć plamy. Niektóre z nich wolimy przykryć kocem niż męczyć się z ich usunięciem. To błąd. Okazuje się, że wystarczy sięgnąć po te domowe sposoby.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Zabrudzona czy zakurzona tapicerka to częsty problem. O ile kurz, sierść, włosy czy okruszki możesz usunąć przy pomocy odkurzacza, o tyle plamy i zacieki mogą przysporzyć już większych trudności. Pranie kanapy czy fotela nie należy do najprzyjemniejszych czynności. To dlatego odkładamy to w czasie… A plamy pozostają. Zaschnięte i stare zabrudzenia trudniej jest usunąć niż te świeże. Dlatego warto od razu sięgnąć po te domowe sposoby, które ułatwią i przyspieszą czyszczenie tapicerki.

Jak wyprać kanapę domowym sposobem? Sięgnij po tabletkę do zmywarki

Pranie kanapy przez profesjonalną firmę nie należy do najtańszych. I choć w sklepie dostępne są różne środki do tapicerek, nie gwarantują one sukcesu. Często również pozostają po nich zacieki i nieprzyjemny zapach. Jak tego uniknąć? Sięgnij po ten sposób z tabletką do zmywarki.

  • Zalej tabletkę do zmywarki wrzątkiem i pozostaw do rozpuszczenia.
  • Zamocz w niej ściereczkę.
  • Owiń ją w pokrywkę od garnka lub patelni.
  • Zawiąż lub zabezpiecz gumką tak, by ścierka się nie zsunęła.

Okrężnymi ruchami pocieraj zabrudzony materiał. Uważaj, by nie zmoczyć zbytnio kanapy. Po wypraniu tapicerki pozostaw ją do wyschnięcia. Zacieki i plamy znikną, a siedzisko będzie odświeżone.

Sposób ten zaprezentowała na swoim TikToku jedna z influencerek zajmujących się poradami dotyczącymi sprzątania i porządkowania.

Jak wyprać kanapę na sucho? Domowe sposoby na odświeżenie tapicerki

Nie każdą tapicerkę można prać na mokro. Do odświeżenia użyj wtedy sody oczyszczonej. Posyp nią dokładnie powierzchnię i pozostaw na pół godziny, czasem dłużej. Soda wchłonie brzydkie zapachy i odświeży materiał. Po upływie określonego czasu odkurz proszek.

Do usunięcia plam z atramentu, jedzenia czy podkładu na tapicerce możesz wykorzystać również piankę do golenia. Nałóż ją na świeże zabrudzenie i pozostaw na kilka minut. Na koniec zetrzyj go czystą ściereczką, a pozostałość usuń wilgotną szmatką. 

Więcej o: