Zazwyczaj stosujesz ją na włosy, tym razem dodaj do wody i namocz sweter. Wełna odzyska dawną miękkość

Nadeszła jesień, czyli najlepszy czas na wyciągnięcie z szafy wełnianych ubrań lub zakupienie nowych. Ten szczególny materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy stanie się nieprzyjemny w dotyku. Wiele pomocnych produktów mamy już w domu.

Ze swetrów korzystamy kilka miesięcy w roku. Wełna, z której są najczęściej wykonane wymaga regularnej pielęgnacji, dzięki czemu ubrania mogą służyć jak najdłużej. Jak o nie zadbać? Pomocne mogą być produkty, z których na co dzień korzystamy w domu. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i poradzenie sobie z problemem bez korzystania z drogich usług profesjonalistów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Co zrobić ze swetrem, który gryzie? Wspomóż go odżywką

Gryzące ubranie z wełny skutecznie psuje komfort noszenia. Na szczęście ten nieprzyjemny problem można rozwiązać w łatwy sposób. Wystarczy do miski z letnią wodą dodać niewielką ilość odżywki do włosów (około 2 łyżek na 2 l wody) i namoczyć sweter. Po 30 minutach należy go wypłukać i delikatnie wycisnąć. Ważne, by woda nie była ani za ciepła, ani za zimna, bo może to doprowadzić do deformacji materiału. Istotne jest też suszenie, które należy przeprowadzać na płasko, najlepiej na ręczniku, który wchłonie pozostałości cieczy.

Jak przywrócić miękkość wełnie? Okazuje się, że nie jest to trudne

Jeśli po wyjęciu z szafy sweter jest nieprzyjemnie szorstki, można go zmiękczyć za pomocą domowych produktów. Wystarczy do ostatniego płukania na 1 l wody dodać 5 łyżek soku z cytryny i 1 łyżeczkę gliceryny. Dzięki temu ubrania odzyskają dawną miękkość.

Jak odświeżyć wyblakły kolor? Wykorzystaj ocet

Dodatek octu zapobiega blaknięciu materiału. Jeśli chcesz, żeby ubrania zachowały swój intensywny kolor na dłużej, wystarczy do ostatniego prania dolać 3 łyżki produktu. Mimo że ocet nie ma zbyt przyjemnego zapachu, to szybko wietrzeje, a wełna dłużej będzie wyglądała jak nowa.

Więcej o: