Czym wybielić firanki? Namocz je w tej mieszance, a odzyskają śnieżnobiały kolor

Wyjmując firanki z pralki, oczekujemy, że będą czyste i śnieżnobiałe. Niestety rzeczywistość bywa inna, dlatego warto skorzystać z prostych, domowych sposobów, które skutecznie rozwiążą nieprzyjemny problem. Nie potrzeba do tego chemicznych specyfików.

Zazwyczaj firanki nie są prane zbyt często, bo zaledwie kilka razy w roku — przed świętami lub wizytą zapowiedzianych gości. To sprawia, że warto wykorzystywać metody pomagające w jak najdłuższym utrzymaniu śnieżnej bieli. Okazuje się, że skuteczne środki wcale nie muszą być drogie. Problem poszarzałych lub pożółkłych firanek można rozwiązać prostymi, domowymi trikami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Co dodać do prania firanek, żeby były białe? Sięgnij po produkty z kuchennej szafki

Praktycznie każdy posiada w kuchni sól i ocet. Okazuje się, że te dwa proste produkty mogą być pomocne w odzyskaniu bieli firanek. Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór poprzez dodanie do 10 l wody 4 łyżek soli kuchennej i pół szklanki octu. Materiał namaczany przez kilka godzin w takiej mieszance powinien zostać skutecznie wybielony.

Jogurt Często oblizujesz wieczko po jogurcie? Ten nawyk może zaszkodzić zdrowiu

Jak wybielić żółte firanki? Wykorzystaj aspirynę lub proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia i aspiryna do sprawdzone produkty, które skutecznie wybielą materiał. Jedyne, co należy zrobić, to rozpuścić w 5 l wody 1 opakowanie proszku lub 5 tabletek i namaczać firanki przez kilka godzin. 

Jak prać ręczniki? Jak prać ręczniki? Dolej kilka kropel tego płynu do prania

Czy soda oczyszczona wybiela firanki? Można ją wykorzystać na dwa sposoby

Zastosowanie sody oczyszczonej to najprostsza pomoc w wybielaniu firanek. Wystarczy rozpuścić 500 g produktu w 10 l wody, namoczyć materiał i po kilku godzinach wyprać go standardowo w pralce. Można też dosypać sodę bezpośrednio do bębna, co jest dużo szybsze, choć może być nieco mniej skuteczne. Ten niepozorny proszek dzięki swoim właściwościom sprawi, że oprócz efektu wybielenia, firanki będą miększe i przyjemniejsze w dotyku.

Więcej o: