Tyle Polacy w 2021 roku wydali na alkohol. Kwota zwala z nóg

To, że alkohol zajmuje wysokie miejsce w kulturze naszego kraju, wiadomo nie od dziś. Ile jednak wydajemy na jego zakup przez cały rok? W 2021 Polacy pobili rekord. Ogromna kwota, którą przeznaczyliśmy na zakup napojów wyskokowych, może zszokować.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Alkohol to częsty "gość" na wielu polskich imprezach. Ile dokładnie zapłacili rodacy za napoje z procentami w 2021 roku? Rekordowa kwota, to wynik kilku różnych czynników, w tym także inflacji.

Zobacz wideo Masz kaca? Sięgnij po buraki, mogą złagodzić skutki

Tyle zapłaciliśmy za alkohol w 2021. Kwota robi wrażenie

Prawie 45 miliardów złotych. Właśnie tyle, według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wydali Polacy na różnego rodzaju trunki w 2021 roku. Ten rekordowy wynik to około 10% więcej niż w 2020. Podobny wzrost zanotowano także osiem lat temu, gdy akcyza na alkohol została podniesiona o 15% Skąd więc taki skok? Eksperci w głównej mierze obwiniają inflację. 

Według statystyk spożycie alkoholu (w litrach) na jednego mieszkańca wyglądało następująco:

  • Wyroby spirytusowe (100% alkoholu) - 3,8
  • Wino i miody pitne - 6,7
  • Wino i miody pitne w przeliczeniu na 100% alkohol - 0,8
  • Piwo - 92,7
  • Piwo w przeliczeniu na 100% alkohol - 5,1

Sprawdzając wykresy z zeszłego roku, można zauważyć, że wyniki nieznacznie się podniosły, a w niektórych przypadkach nawet zmalały (piwo 2022 - 93,6, piwo 2021 - 92,7). Średnia konsumpcja napojów alkoholowych na 1 mieszkańca w litrach w przeliczeniu na 100-procentowy alkohol również podniosła się zaledwie o 0,08 i jest wyraźnie niższa niż choćby 3 lata temu. 

Dlaczego wydajemy tyle na alkohol? Coraz częściej sięgamy po trunki z wysokiej półki

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Polacy coraz chętniej sięgają po droższe trunki. Oczywiście, wielbicieli tanich wyrobów alkoholowych również nie brakuje, jednak ze statystyk wyraźnie widać wzrost spożycia bardziej ekskluzywnych i mocniejszych napojów wyskokowych. Co więcej, w skali roku podniosło się także średnie spożycie alkoholi na bazie spirytusu, win oraz miodów pitnych. Tym samym, spadła konsumpcja piwa. Droższe trunki znacznie przyczyniły się do podniesienia kwoty wydanej "na procenty". 

Więcej o: