Zaparowane szyby w samochodzie? Z tym banalnym trikiem rozwiążesz problem w kilka minut

Zaparowane szyby w samochodzie to problem, który szczególnie często daje się we znaki na przełomie jesieni i zimy. Najczęstszym powodem, przez który szkło staje się mgliste, jest nadmiar wilgoci wewnątrz pojazdu. Jak temu zaradzić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie są banalnie proste i tanie. Dzięki nim szybko pozbędziesz się tego irytującego problemu. Nie musisz mieć żadnych specjalistycznych narzędzi czy specyfików. Wystarczy trochę pomysłowości i kuchenne produkty.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Dlaczego szyby parują? Odpowiedzialne są za to temperatura i wilgoć

Głównym powodem, przez który szyby w samochodzie zachodzą "mgłą", są temperatura oraz wilgoć. Najczęstsza przyczyna gromadzenia się wewnątrz pojazdu pary wodnej to... oddychanie i mokre buty. Ta natomiast przy kontakcie z szybą, zaczyna się skraplać, co wpływa na jej wygląd. Sytuacja jest odwrotna w trakcie ciepłych dni. Temperatura na zewnątrz pojazdu i wilgotne powietrze zaparowuje szybę, przy schładzaniu jej przez klimatyzację.

Domowe sposoby na zaparowane szyby. Jedyne co potrzebujesz to ziemniak

Jednym z lepszych sposobów na szybko parujące szyby jest... użycie ziemniaka. Przetnij warzywo na pół i natrzyj nim zamglone szkło. Po krótkim czasie przetrzyj je szmatką. Uważaj, aby nie zostawiać smug.  Zabrudzone miejsca szybciej zaczną parować. 

Jeśli nie masz pod ręką kartofla, możesz pozbyć się nadmiaru wilgoci, ustawiając nawiew w samochodzie w odpowiedni sposób. Na samym początku ustaw ogrzewanie na maksimum. Gorące powietrze jest w stanie zatrzymać większość wilgoci. Następnie włącz klimatyzację. W ten sposób wyciągniesz wilgoć z kokpitu. Pamiętaj, aby na koniec wyłączyć recyrkulację. Dzięki temu wciągniesz chłodniejsze powietrze, które szybciej pozbędzie się skroplonej pary. W niektórych wypadkach uchylenie okien na kilka minut także może pomóc ci pozbyć się tego problemu. 

Więcej o: