Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Choć do państw z największą inflacją jest nam jeszcze daleko, to Polska i tak nie znajduje się w najlepszym miejscu pod względem wzrostu cen towarów i usług. Jakie państwa mają największą inflację na świecie?
Według szacunkowych danych GUS we wrześniu 2022 roku inflacja w Polsce osiągnęła 17,2%. W lipcu 2022 roku w rankingu wzrostu cen towarów i usług zajmowaliśmy 15. miejsce. Największą inflację zanotowano w Zimbabwe, to aż 257%. Na drugim miejscu znajdziemy Turcję z wynikiem 79,6%. Podobnie jak w Sri Lance (60,8%) i Iranie (54%) ceny zaczęły tam gwałtownie rosnąć od czerwca.
W krajach Unii Europejskiej inflacja CPI jest gorsza od polskiej w takich państwach jak: kraje bałtyckie (Estonia, Litwa, Łotwa), gdzie wzrost cen utrzymywał się na poziomie ponad 20% oraz Czechy (17,5%). Wzrost inflacji zanotowano także w Holandii, gdzie po raz pierwszy od 1975 roku wskaźnik przekroczył 10%.
W niektórych państwach inflacja praktycznie nie wpływa na jakość życia. W krajach takich jak Chiny, czy Szwajcaria od czerwca wskaźnik wzrostu cen praktycznie stoi w miejscu. Dużą rolę w stabilizacji CPI odgrywają ceny ropy, gazu i żywności. Można to zauważyć na przykładzie Niemiec i USA, gdzie spadek kosztów paliwa obniżył wskaźnik inflacji.
O obniżeniu CPI nie można mówić w kontekście państw z góry rankingu. Jak prezentuje się to zestawienie według danych z lipca 2022?
We wrześniu 2022 roku w Polsce inflacja wyniosła już 17,2%. Według oficjalnych danych, we wrześniu w Zimbabwe wzrosła do 280%. Na podium krajów o najwyższej inflacji w 2022 roku znalazły się również Liban (162%, według danych z sierpnia) oraz Sudan (125%, stan na lipiec 2022 roku).