Jak wyczyścić kratkę z okapu? Zanurz ją w tym roztworze, a tłuszcz zejdzie bez szorowania

Urządzenia kuchenne, z których chętnie korzystamy, wymagają częstego czyszczenia. Tak jest też w przypadku okapu kuchennego, o którym wiele osób zapomina. Regularność jest bardzo ważna, ponieważ zaschnięty tłuszcz jest o wiele trudniejszy do usunięcia. Jak wyczyścić kratkę z okapu?

Okap to urządzenie, które w wielu domach nie jest czyszczone zbyt często. Zazwyczaj mało kto zwraca na nie uwagę, co jest dużym błędem, gdyż szybko osiada na nim brud. Gdy wreszcie problem zostanie zauważony, często tłuszcz jest już zaschnięty i trudny do usunięcia. Na szczęście pomocne mogą być proste, domowe sposoby. Stosując je regularnie, pozbycie się nieestetycznych zabrudzeń nie będzie uciążliwe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Jak wyczyścić kratkę z okapu? Wykorzystaj produkty, które masz już w swoim domu

Zanim sięgniemy po drogie, silne specyfiki ze sklepu, warto wypróbować sposoby z zastosowaniem naturalnych produktów, które są przyjazne dla środowiska. Dobrze pamiętać o tym, by nie dopuszczać do zasychania zabrudzeń i tłuszczu — takie plamy są trudniejsze do usunięcia.

  1. Soda oczyszczona. Zagotuj w garnku kilka litrów wody i rozpuść dwie łyżki sody. Przelej substancję do szerokiej miski i zanurz w niej kratkę na kilkanaście minut. To, co pozostanie, łatwo doczyścisz szczoteczką do zębów lub gąbką.
  2. Ocet. Jeśli nie przeszkadza ci gryzący zapach tej substancji, rozrób ją z wodą w proporcji 1:2, przelej miksturę do atomizera i spryskaj kratkę. Po 15 minutach usuń resztki zabrudzeń i osusz przedmiot.

Czy kratki od okapu można myć w zmywarce? Szybki sposób na usunięcie zabrudzeń

Okazuje się, że kratkę z okapu można z powodzeniem umyć w zmywarce. Wystarczy umieścić ją na najniższej półce i wybrać program o temperaturze nie wyższej, niż 50 stopni. Należy zachować ostrożność i nie stosować tej metody zbyt często, a tylko w razie konieczności — po pewnym czasie działanie może doprowadzić do powstania rdzy. 

Więcej o: