Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Krew dzieli się na cztery grupy: A, B, AB i 0. Każda z nich ma także dodatni lub ujemny współczynnik Rh. Osoby o "złotej krwi" wyróżnia brak antygenów, co określa się mianem Rh 0. Żadna z 61 substancji po prostu w niej nie występuje.
Podział krwi określa się przez występowania charakterystycznych elementów. Przykładowo, grupa 0 nie zawiera dystynktywnych antygenów, a grupa AB ma zarówno białka typu A, jak i B. U ludzi, na ten moment opisano 32 możliwe układy. Co więcej, w surowicy znajdują się przeciwciała, skierowane przeciwko nieobecnemu w krwinkach antygenowi. W związku z tym podział jest kompletnie odwrotny Grupa 0 posiada przeciwciała anty-A i anty-B, a grupa AB nie ma żadnych składników tego typu.
Oprócz antygenów A-B i przeciwciał, w krwi występuje także białko określane literą D. Aż 85% całej populacji posiada ten czynnik. W tym przypadku mówimy o grupie Rh+. Brak wspomnianego antygenu oznaczany jest jako ujemne Rh. Przy transfuzji osoby nieposiadające tego białka, mogą oddać krew także ludziom o grupie Rh+. Taka wymiana nie może jednak zadziałać w drugą stronę. Z tego powodu dawcy z kategorii 0 Rh- są uważani za uniwersalną grupę. Brak antygenów pozwala na transfuzję do prawie każdego innego rodzaju krwi.
Obecnie "złotą krew" mają zaledwie 43 osoby na świecie. Według ekspertów jej przyczyną jest mutacja w genie RHCE, pochodząca od obu rodziców. Jest to zjawisko dziedziczne tak jak i przejmowanie każdej innej grupy krwi po swoich przodkach.