"Laguna Coca-Coli" to prawdziwa gratka dla turystów. Woda do złudzenia przypomina słodki napój

W stanie Rio Grande do Norte, w północno-wschodniej części Brazylii leży jezioro, które w ostatnim czasie podbija internet. "Laguna Coca-Coli", a dokładnie Jezioro Araraquara wyróżnia się na tle innych zbiorników wodnych specyficznym brązowym kolorem. Skąd bierze się ta barwa? Znamy odpowiedź!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jezioro Araraquara to akwen jedyny w swoim rodzaju. Karmelowy odcień wody co roku przyciąga wielu turystów. To właśnie przez charakterystyczny kolor wody zbiornik jest potocznie nazwany Laguną Coca-Coli. Naukowcy sprawdzili, skąd wzięła się jego brązowo-czarna barwa.

Zobacz wideo Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Dlaczego woda w Jeziorze Araraquara jest brązowa? Odpowiedź jest zaskakująco prosta

Głównym czynnikiem wpływającym na nietypową karmelową barwę wody jest wysokie stężenie jodu i żelaza. Ciemniejszy pigment pochodzi natomiast z korzeni pobliskich drzew, które uwalniają go przy kontakcie ze zbiornikiem. Pomimo niezbyt zachęcającego wyglądu, w jeziorze w okresie wakacyjnym można spotkać turystów. Jak podają media, osoby odwiedzające lagunę o stanie zbiornika mówią, że "woda jest ciemna, ale nie pachnie źle i jest świeża".

Oprócz samego jeziora, turystów przyciągają także szerokie plaże i duże połacie zielonego terenu. Akwen znajduje się na powierzchni rezerwatu przyrody "Mata de Estrela", należącego do Lasu Atlantyckiego. Bujna roślinność i dzika fauna to główne czynniki, dzięki którym to miejsce cieszy się tak dużą popularnością.

Czy pływanie w Jeziorze Araraquara jest bezpieczne? Brązowa woda ma ponoć właściwości lecznicze

Składniki mineralne zawarte w wodzie nie są szkodliwe dla ludzi. Co więcej, niektórzy uważają, że kąpiele w Jeziorze Araraquara mogą nieść pewne korzyści związane ze zdrowiem. Po zbiorniku można poruszać się za pomocą łódki, a po otaczającej go plaży często przejeżdżają quady i inne pojazdy terenowe. Ciekawostką jest także fakt, że kilka razy w ciągu roku, gdy temperatury stają się naprawdę wysokie, jezioro prawie całkowicie wysycha.

 
Więcej o: