Zalej je wodą i podlej tuje, a nie pożałujesz. Dzięki temu krzewy odżyją i będą pięknie rosły

Tuje to charakterystyczny widok w wielu polskich ogrodach. Niestety, mimo ogromnej popularności wciąż zdarzają się błędy w pielęgnacji. Najpowszechniejsze jest nieodpowiednie nawożenie, które może powodować brązowienie iglaków. Co wtedy? Sięgnij po ten domowy nawóz do tui.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Nawożenie tui to bardzo ważny zabieg, o którym nie powinniśmy zapominać. Dzięki temu żywotniki będą zdrowo rosły. Spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu, brązowienie i usychanie pędów oznaczają, że nie dostarczamy naszym krzewom wystarczającej ilości składników odżywczych. Jesienią, na przełomie września i października, wykonuje się ostatnie nawożenie przed zimą. To pozwoli przygotować rośliny do nadejścia przymrozków. Do podlewania warto wykorzystać te domowe nawozy. Sprawdź, po co warto sięgnąć.

Kiedy sadzić hortensje? Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Przez ten błąd nie zakwitną ponownie

Jesienne podlewanie tui. Uważaj na ten składnik, by uniknąć problemów

Do podlewania tui w ciągu roku warto sięgać po bogate w składniki odżywcze gotowe nawozy mineralne, jak również po mikstury przygotowywane samodzielnie w domu. By zapewnić żywotnikom prawidłowy i zdrowy rozwój, pamiętaj o odpowiedniej zawartości składników mineralnych. Od wiosny do czerwca do podlewania stosuj mieszanki bogate w magnez, azot i żelazo. Jesienią z kolei sięgnij po nawozy o jak mniejszej zawartości azotu, ale wzbogacone w potas i fosfor. Dlaczego? Azot pobudza rośliny do dalszego rozwoju, a młode pędy wykształcone wczesną jesienią mogą przemarznąć zimą. Nawóz z potasem i fosforem z kolei doskonale przygotuje krzewy do nadchodzącej zimy.

Wrzos Jak zadbać o wrzosy? Rozsyp to wokół krzewinek, a efekt cię zaskoczy

Domowy nawóz do tui i iglaków. Kosztuje grosze, a działa prawdziwe cuda

Kawa to ulubiony napój wielu z nas. Filiżanka rano potrafi postawić na nogi, a po południu przywrócić koncentrację. Okazuje się, że nie tylko my przepadamy za tym naparem. Również nasze rośliny w ogrodzie czy doniczkach będą nam wdzięczne za podlanie fusami. Kawa najlepiej sprawdzi się w przypadku roślin, które preferują kwaśne podłoże, w tym również do tui i iglaków. Jak przygotować nawóz z kawy?

  • Szklankę fusów zalej 10 litrami wody.
  • Pozostaw do zaparzenia.

Zamieszanym naparem podlej krzewy w ogrodzie. Zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie, ostatni raz obficie późną jesienią, tuż przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Nawóz z kawy zakwasi glebę, wzbogaci ją również w składniki odżywcze. Dzięki niemu tuje odżyją i doskonale przetrwają nadchodzącą zimę.

Więcej o: