Zostawiasz ładowarki i zasilacze podłączone do kontaktu? Ten nawyk może cię sporo kosztować

Wiele osób pozostawia ładowarki i zasilacze podłączone do gniazdek przez cały czas. To ułatwia szybkie podłączenie urządzenia do ładowania. Czy wpływa to na wysokość rachunków? Podpowiadamy.

Ze smartfonów i telefonów komórkowych korzystamy codziennie, nierzadko odruchowo sprawdzając co chwilę powiadomienia i wiadomości. To jednak sprawia, że musimy często podłączać urządzenie do ładowania. By ułatwić ładowanie sprzętu, pozostawiamy kabel w gniazdku. Czy to bezpieczne i czy naraża nas to na większe zużycie energii, a tym samym wyższe rachunki za prąd? 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać rachunki za prąd w przyszłym roku?

Czy pozostawianie ładowarek i zasilaczy w gniazdku to dobry pomysł?

Ładowarkę od telefonu czy tabletu często pozostawiamy w najwygodniejszym miejscu i pod ręką. Najczęściej przy łóżku, biurku czy kanapie. Zdarza się, że tuż przed snem podłączamy telefon do ładowania. Nie jest to najlepszy pomysł. Dlaczego? Pełne naładowanie telefonu trwa zazwyczaj godzinę, czasem dwie. Podłączony na całą noc telefon wciąż pobiera prąd. Dodatkowo zasilacz ulega nagrzaniu. Lepiej więc naładować baterię wieczorem i nie pozostawiać telefonu do ładowania na noc.

Czy ładowarka pozostawiona w gniazdku zużywa prąd? Wiele osób popełnia błąd

Co jednak z samą ładowarką pozostawianą w kontakcie? To częsty widok. Ułatwia to szybkie naładowanie telefonu, wystarczy bowiem chwycić za kabel. Okazuje się, że to nie najlepszy pomysł. Wtyczka nawet bez podłączonego urządzenia wciąż się nagrzewa. To oznacza, że wciąż pobiera energię. Bezpieczniej będzie odłączyć ją z gniazdka po zakończonym ładowaniu. Czy ma to wpływ na wysokość rachunków? Rzeczywiście, sama ładowarka podpięta do kontaktu pobiera około 0,3 wata energii. To niewiele, choć co miesiąc może to zwiększyć rachunki za prąd o średnio kilkanaście groszy. To jednak średni koszt tylko jednej ładowarki. Jeśli dodasz do tego zasilacze od pozostałych urządzeń, w tym laptopa, może to już znacznie zwiększyć koszty.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Te nawyki warto zacząć wprowadzać już teraz

Zwróć uwagę na pozostawiane w gniazdku kable i zasilacze. Szczególnie jeśli są wyposażone w diody LED. Po zakończeniu ładowania odłączaj je od gniazdka. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania na długo. Taka praktyka może bowiem kosztować cię od 100 do nawet 300 zł rocznie. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w listwy zasilające, które ułatwią odłączenie od prądu wszystkich urządzeń, z których nie korzystasz.

Więcej o: