Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim sztućce. Efekt cię zaskoczy! Dzięki temu zaoszczędzisz czas

Ziemniaki świetnie sprawdzają się jako dodatek do obiadu. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale oprócz oczywistych walorów smakowych mogą mieć też inne, ciekawe zastosowania - na przykład w polerowaniu sztućców. Sprawdź, jak działa ta mało znana metoda.

Ziemniak króluje podczas obiadu w wielu polskich domach. Nic dziwnego, ponieważ warzywo ma wiele zastosowań — jak się okazuje, nie tylko w kuchni. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji ciała i włosów, ale stanowi też ogromną pomoc w porządkach domowych, na przykład podczas czyszczenia luster, przypalonych garnków i polerowania sztućców.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim sztućce. Efekt cię zaskoczy

Warzywo może sprawdzić się jako środek do polerowania zaśniedziałych, posrebrzanych sztućców. Wystarczy przekroić je na pół i pocierać nim delikatnie łyżki, noże i widelce, a następnie wypłukać je w wodzie. Dobrze działa też wywar po ugotowanych wcześniej ziemniakach. Należy zanurzyć w nim akcesoria i wyciągnąć po kilku minutach. Gdy zostaną opłukane i wysuszone, odzyskają piękny połysk. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który można stracić na żmudnym polerowaniu. Bulwy sprawdzą się również jako ratunek dla zardzewiałych noży. Jedyne co należy zrobić, to wbić ostrze w warzywo i pozostawić na dobę, a po wyjęciu i opłukaniu rdzawe ślady znikną. Dzieje się to za sprawą kwasu szczawiowego, który zawierają ziemniaki.

Co jeszcze można wyczyścić ziemniakiem? Pomysłów jest wiele

Poza ugotowaniem czy upieczeniem ziemniaki można wykorzystać na wiele innych sposobów:

  1. Polerowanie luster. Wystarczy przetrzeć powierzchnię połówką ziemniaka i wyczyścić ją ściereczką.
  2. Czyszczenie przypalonego garnka. Na spaleniznę sprawdzi się szorowanie dna naczynia obranym warzywem posypanym solą.
  3. Mycie miedzianych przedmiotów. Należy zetrzeć na tarce ziemniaka, dodać do niego 1 łyżkę soku z cytryny i nałożyć powstałą papkę na miedź. Po kilku minutach wystarczy ją spłukać i wytrzeć przedmioty.
Więcej o: