Omijasz muchomory czerwone szerokim łukiem? To błąd. Lepiej stań blisko nich i dobrze się rozejrzyj

Jak się okazuje, trujące muchomory czerwone mogą być niezwykle przydatne. O tej zasadzie wiedzą tylko najbardziej doświadczeni grzybiarze. Następnym razem, gdy będziesz w lesie, oprócz borowików, podgrzybków, czy kurek, rozglądaj się także za charakterystycznym kropkowanym kapeluszem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Widok muchomora czerwonego zwykle wiąże się ze sporym rozczarowaniem. Niejadalne i silnie trujące grzyby to przecież ostatnie co chcemy zabrać ze sobą do domu. Jednak tylko nieliczni wiedzą, że charakterystyczne czerwone kapelusze w białe kropki, mogą pomóc w znalezieniu innych leśnych skarbów.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Znalazłeś w lesie muchomory czerwone? Rozejrzyj się! Trujące grzyby to dobry znak

Na wstępie zdradźmy tajemnicę skrywaną przez wielu grzybiarzy: muchomory czerwone zwykle zwiastują... wysyp prawdziwków! Oba gatunki grzybów "lubią" swoje towarzystwo i często można spotkać je rosnące blisko siebie. Dzieje się to zwłaszcza w lasach iglastych. Taką ciekawostkę zdradziło Nadleśnictwo Baligród. 

Post zebrał prawie 3 tys. polubień i 300 komentarzy. Internauci zgadzają się z tą regułą, a dla potwierdzenia swoich słów udostępniają zdjęcia ze zbiorami. W tej sekcji znaleźć można także wielu miłośników przyrody. Trzeba przyznać, że charakterystyczne kapelusze muchomorów czerwonych, wyglądają wręcz bajkowo. 

Tylko krasnoludka brakuje
Może i niejadalne, ale za to śliczne

Widzisz w lesie muchomor czerwony? Nie zabieraj go do domu ani go nie niszcz

Muchomor trujący to grzyb niejadalny, którego spożycie może zakończyć się uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. Nigdy nie zabieraj go ze sobą do domu. Wiele osób, chcąc uchronić innym przed omyłkowym zebraniem trujących okazów, niszczy je. To zachowanie, choć pozornie wydaje się nieszkodliwe, a nawet pomocne, w rzeczywistości może silnie wpłynąć na ekosystem lasu

Niejadalne dla ludzi grzyby mogą stanowić pożywienie dla innych gatunków zwierząt. Zawarte w nich substancje, takie jak kwas ibotenowy muskaryna, czy muscymol pomagają im w pozbyciu się niechcianych pasożytów. Tym samym kapelusze "trujaków" często służą za schronienie dla wielu owadów. Jeśli nie chcesz ingerować w ekosystem lasu, nie niszcz muchomorów. Zamiast tego rozejrzyj się wokół nich — z pewnością szybko odnajdziesz w pełni jadalne prawdziwki. 

Więcej o: