Natrzyj stopy połówką cebuli. Ten banalnie prosty trik przyniesie zaskakujące efekty

Cebula od wieków wykorzystywana jest nie tylko w kuchni. O jej właściwościach zdrowotnych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z tego powodu sięga się po nią również w pielęgnacji czy medycynie. Oto kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie tego warzywa.

Choć niektóre z tych sposobów mogą brzmieć dziwnie lub niecodziennie, są skuteczne i szybko pomagają rozprawić się z problemami, z którymi zmaga się wielu z nas. Skąd ta popularność niecodziennych zastosowań? Cebula ma silne właściwości fitoncydowe. Hamuje rozwój mikroorganizmów. Do tego dezynfekuje, ma działanie przeciwwirusowe. To warzywo ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zawiera witaminy, przeciwutleniacze, a także wiele minerałów, w tym żelazo i fosfor. Nic dziwnego, że chętnie sięga się po nią nie tylko podczas gotowania. Oto kilka niecodziennych domowych sposobów na wykorzystanie cebuli.

Zobacz wideo Płaczesz jak bóbr podczas krojenia cebuli? Sprawdź, co zrobić, by tego uniknąć

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przekrój cebulę na pół i potrzyj stopy. Efekt cię zaskoczy

Cebula świetnie sprawdzi się jako środek przeciwgrzybiczy i antybakteryjny. Pomoże też pozbyć się brzydkiego zapachu stóp. Połówką cebuli przetrzyj stopę, możesz też plasterki włożyć do skarpetek i założyć na nogi. Taki zabieg pozwoli nie tylko zwalczyć grzybicę, lecz także zmiękczyć zrogowacenia. Sok z cebuli zadziała jak peeling, a skóra będzie miękka i delikatna.

Wcierka z cebuli. Idealny sposób na gęste i zdrowe włosy

Do wykonania wcierki będziesz potrzebować soku z cebuli. Wyciśnij go przy pomocy wyciskarki lub zetrzyj warzywo na tarce i wyciśnij przez gazę albo ściereczkę, oddzielając od miąższu. Sok przelej do buteleczki i trzymaj w lodówce. Niewielką ilość soku rozprowadź na skórze głowy, wmasowując wcierkę przy pomocy opuszek palców. Pozostaw na 30 minut. Na głowę możesz nałożyć foliowy czepek. Zawarta w cebuli kwercetyna pobudzi cebulki włosów do wzrostu, a cynk, siarka czy potas i witaminy z grupy B odżywią skórę głowy i kosmyki. Taka wcierka pomoże również ograniczyć wypadanie włosów, przetłuszczanie i siwienie.

Taka kuracja ma jednak jeden minus. Jest nim nieprzyjemny zapach, który pozostaje na włosach i skórze głowy. Jak się go pozbyć? Do wody dodaj odrobinę soli i wpłucz nią włosy. Następnie umyj głowę ulubionym szamponem i nałóż odżywkę. Ostatnie płukanie wykonaj naparem z fusów po kawie, które ostatecznie rozprawią się z zapachem cebuli.

Więcej o: