Jak wyczyścić pralkę? Wsyp do dozownika pół szklanki tego produktu, a kamień i smród znikną

Kamień gromadzący się w pralce to spory problem, który pojawia się nie tylko w domach z twardą wodą. Osad gromadzi się na częściach i po czasie może sprawić, że urządzenie przestanie działać prawidłowo, a z jego wnętrza zacznie unosić się nieprzyjemny zapach. Jak wyczyścić pralkę? Podpowiadamy.

Kamień, pleśń, gromadzące się bakterie i w konsekwencji nieprzyjemny zapach to spory problem. Ubrania wyciągane z pralki są niedoprane, brzydko pachną, a nade wszystko urządzenie zużywa więcej prądu. Jak temu zaradzić? Wystarczy sięgnąć po te sprawdzone sposoby.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak wyczyścić pralkę? Wsyp do szuflady pół szklanki tego produktu

Twarda woda i zaniedbanie urządzenia sprawiają, że we wnętrzu pralki zaczyna gromadzić się kamień. A gromadząca się wilgoć prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Efekt? Niedoprane ubrania, nieprzyjemny zapach, hałas podczas prania i wyższe rachunki za prąd. Rozwiązaniem jest regularne czyszczenie pralki. Najprostszym sposobem na pozbycie się kamienia jest sięgnięcie po kwasek cytrynowy. Wystarczy, że pół szklanki (ok. 100-200 g) tego produktu wsypiesz do dozownika na detergent i uruchomisz program, najlepiej o najwyższej możliwej temperaturze. Kwasek cytrynowy rozpuści kamień, pomoże też pozbyć się pleśni i bakterii, które są odpowiedzialne za przykry zapach.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Wlej do pralki pół szklanki… płynu do ust

Dzięki temu trikowi skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, pleśni i bakterii. Pomoże też pozbyć się osadu, który pozostaje po niektórych detergentach. Wlej do dozownika pół szklanki płynu do płukania ust i ustaw krótki program o temperaturze ok. 40 stopni. Po zakończonym cyklu pamiętaj, by pozostawić uchylone drzwiczki. Dzięki temu wilgoć odparuje. Wytrzyj też uszczelki ściereczką zanurzoną w wodzie z dodatkiem odrobiny octu lub kwasku cytrynowego.

Jak wyczyścić dozownik w pralce? Dzięki temu pozbędziesz się brudu i osadu

Podczas porządków domowych często zapominamy o czyszczeniu dozownika na detergent. To na nim osadzają się resztki produktów, a w zakamarkach zaczyna gromadzić się pleśń. Jak wyczyścić szufladę na detergent? Wyjmij ją lub zdemontuj, przygotuj też szczoteczkę i ściereczkę.  Do miski lub dużego garnka wlej ciepłą wodę. Możesz dodać do niej płyn do mycia naczyń, kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną. Zanurz w niej dozownik i pozostaw na kilkanaście minut lub nawet kilka godzin, w zależności od stopnia zabrudzenia. Ściereczkę zwilż wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego i dokładnie wytrzyj komorę na dozownik. Przy pomocy szczoteczki wyszoruj zaschnięte plamy na szufladzie, a następnie wypłucz ją, wytrzyj i z powrotem zamontuj w pralce.

Więcej o: