Wyciągnij z lodówki i dodaj do wody. Po tej miksturze paprotki odżyją na nowo

Paprotki domowe cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. By uniknąć błędów w pielęgnacji, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie należy też zapominać o odpowiednim podlewaniu i stosowaniu nawozów. Pomogą mikstury przygotowane w domu. Jakie? Sprawdźmy!

Po więcej sprawdzonych porad zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Paprotki to popularne i stosunkowo proste w uprawie rośliny. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą cieszyć cię gęstymi i soczyście zielonymi liśćmi. W pielęgnacji paprotek świetnie sprawdzą się domowe sposoby. Dzięki nim w prosty sposób zapewnisz im odpowiednie odżywienie i ochronę przed szkodnikami i chorobami.

Dodaj to do wody i podlej paprotkę. Roślina będzie ci wdzięczna

Paprotki, tak jak każde rośliny doniczkowe, potrzebują regularnego odżywienia. W tym celu warto sięgnąć po domowe sposoby. Jednym z nich jest… mleko. Ten napój zawiera duże ilości wapnia, świetnie sprawdzi się więc w pielęgnacji takich roślin, jak palmy, paprocie czy fikusy. Dzięki zawartości cukrów i składników mineralnych w mleku paprotki będą soczyście zielone i bujne. Jak stosować nawóz z mleka? Przede wszystkim pamiętaj, by stosować wyłącznie rozcieńczone mleko i nie podlewać nim roślin w upał czy ciepły dzień.

  • By przygotować mleczny nawóz, ok. 50-100 ml mleka wymieszaj w litrze wody.
  • Podlej nim paprotkę i inne rośliny, które preferują podłoże o neutralnym odczynie lub którym nie przeszkadzają nawozy z dodatkiem wapnia.

Nawóz stosuj nie częściej niż co 2-3 tygodnie. Zbyt częste sięganie po mleko może sprawić, że w ziemi zaczną rozwijać się bakterie i grzyby, które szybko doprowadzą do marnienia rośliny.

Jak podlewać paprotkę domową? Ilość wody zależy od kilku czynników

Paprotki są proste w uprawie, ale wyjątkowo kapryśne. Podstawą udanej hodowli jest odpowiednie stanowisko i nawodnienie. Doniczkę postaw w miejscu, do którego dociera światło rozproszone, ale nie bezpośrednie promienie słoneczne. Jeśli chodzi o podlewanie, latem nawadniaj roślinę 2-3 razy w tygodniu. Jesienią wystarczy, że dostarczysz wodę raz w tygodniu. Podlewaj powoli i umiarkowaną ilością wody, podłoże nie może być mokre, ale stale wilgotne. 

Więcej o: