Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc? Odpowiedź może cię zdziwić

Wiele osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na rachunkach. Szczególnie teraz, gdy opłaty za energię rosną. Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc? Sprawdź, czy to może wpłynąć na zmniejszenie kosztów i jak obniżyć rachunki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz ze zbliżającą się zimą coraz więcej osób zastanawia się, jak można obniżyć rachunki za ciepło i energię. Szczególnie teraz, gdy ceny rosną, a inflacja osiąga kolejne rekordowe wyniki. Jednym ze sposobów wydaje się wyłączanie ogrzewania na noc. Czy to faktycznie dobry pomysł? Sprawdźmy.

Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc? Sprawdź, czy to pozwoli zaoszczędzić

Zacznijmy od podstaw, jakimi są optymalne temperatury w pomieszczeniach. W tych codziennego użytku, takich jak salon, pokój dzienny czy jadalnia, optymalna temperatura mieści się w przedziale między 20 a 22 stopniami Celsjusza. W kuchni czy sypialni idealna temperatura wynosi ok. 18 stopni. Z kolei w łazience dobrze jest utrzymywać temperaturę w granicach 22-24 stopni. By utrzymać określone temperatury zimą, musimy korzystać z ogrzewania.

Jego całkowite wyłączanie na noc może sprawić, że w ciągu kilku godzin pomieszczenie znacznie się wychłodzi, szczególnie gdy za oknem panują niskie temperatury. By ponownie je nagrzać, grzejniki będą musiały pracować ze zwiększoną mocą. To z kolei może sprawić, że zamiast zaoszczędzić, zwiększymy rachunki. Podczas wyjazdów, dłuższej nieobecności czy nocą nie opłaca się więc całkowicie wyłączać ogrzewania. Do tego zbyt niskie temperatury w pomieszczeniach mogą prowadzić do rozwoju pleśni.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sięgnij po te sposoby

Podczas nieobecności w domu lepiej przykręć ogrzewanie tak, by utrzymać w pomieszczeniach temperaturę w granicach 16 stopni. Dzięki temu po powrocie do domu szybko osiągniesz komfortową temperaturę. W jaki jeszcze sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

  • Odpowietrz grzejniki, jeśli słabo grzeją. Powietrze uniemożliwia ich prawidłowe działanie.
  • Nie zastawiaj kaloryferów meblami. To sprawia, że marnujesz sporo energii i blokujesz prawidłową cyrkulację.
  • Na noc zasłoń okna żaluzjami lub zasłonami. To przez okna tracisz najwięcej ciepła. Ich zasłonięcie pozwoli ci zaoszczędzić.
  • Nie zapominaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Zimą rób to szybko, nie pozostawiaj okien otwartych na długo.

Pamiętaj też o oznaczeniach na termostacie. Każda cyfra odpowiada określonej temperaturze, jaka ma panować w pomieszczeniu.

  • 1 utrzymuje temperaturę w wysokości 13 stopni.
  • 2 pozwala utrzymać temperaturę 16 stopni.
  • 3 z kolei nagrzewa pomieszczenie do temperatury 20 stopni.
  • 4 najlepiej sprawdzi się w łazience, gdzie optymalna temperatura wynosi 24 stopnie.
  • 5 to najwyższa temperatura, a zbyt częste korzystanie z tego trybu może sprawić, że rachunki będą wysokie.
Więcej o: