Zmień te ustawienia w laptopie, a znacznie obniżysz opłaty za prąd. Banalny trik na oszczędzanie

Rachunki za prąd stale rosną i nic nie zapowiada żadnych zmian w tym aspekcie. Wiele osób, chcąc oszczędzić, stosuje różne nietypowe rozwiązania. Jest jednak sposób, dzięki któremu zapłacisz mniej, nie narażając się przy tym na zbędne niedogodności. Wystarczy, że zmienisz te ustawienia w laptopie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Laptop, w odróżnieniu od PC, zasilany jest przez baterię. Większość sprzętu tego typu ma pojemność od 2200 do 2600 mAh, co pozwala urządzeniu na nieprzerwaną pracę od trzech do pięciu godzin. Po tym czasie należy podłączyć przenośny komputer do zasilania. Zmieniając kilka ustawień w systemie, wydłużysz czas pracy baterii, a tym samym obniżysz rachunki za prąd.

Zobacz wideo Czy smartfonowy gigant "umie w laptopy"? Testujemy Realme Book Prime [TOPtech]

Koniecznie zmień te ustawienia systemowe. W ten sposób wydłużysz pracę baterii

Wiele osób pracujących zdalnie decyduje się na zakup laptopa. Przenośne komputery idealnie są mobilne i nie muszą być stale podłączone do prądu. Pomimo tej właściwości, właściciele tego sprzętu często nie odłączają urządzenia od zasilacza pomimo pełnego naładowania baterii. To duży błąd. Standardowa ładowarka ma około 70 W mocy. Załóżmy, że przeciętny użytkownik laptopa korzysta z niego przez 8 godzin pracy, a następnie 4 godziny czasu wolnego. W ciągu roku, opłaty za zużytą w ten sposób energię będą oscylować w granicach 200 złotych. Poprzez zmianę ustawień i częste korzystanie z akumulatora może obniżyć czas zasilania o ponad połowę. W ten sposób w ciągu roku zapłacisz 50% mniej!

Jakie ustawienia zmienić, aby dłużej korzystać z baterii laptopa? Zdecydowanie najwięcej energii zużywa ekran urządzenia. Zmniejszenie jasności wyświetlacza znacznie poprawi czas pracy akumulatora. Pamiętaj także o wyłączaniu programów działających w tle. Aplikacje włączone bez naszej wiedzy szybko wyczerpią baterię.

Wielu producentów sprzętu pozwala na ręczne przełączenie urządzenia w tryb oszczędzania energii. Włączenie tej opcji pozwoli ci dłużej korzystać z laptopa bez konieczności podłączania go do prądu. Nie zapominaj także o ręcznym wyłączaniu komputera. Większość sprzętu tego typu przechodzi jedynie w tryb uśpienia po zamknięciu klapy z ekranem. 

Czy warto odłączać zasilacz na noc? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Zasilacze, które nie są podłączone do laptopa, nadal zużywają energię. Jak się jednak okazuje, odłączenie ich od sieci praktycznie nie wpłynie na obniżenie opłat. W skali roku zaoszczędzisz średnio kilkadziesiąt groszy. Z tego powodu wyciąganie zasilacza z gniazdka wcale nie jest aż tak opłacalne, jak mogłoby się to wydawać. Zamiast tego pamiętaj o przełączaniu laptopa w stan hibernacji lub o kompletnym wyłączaniu sprzętu. 

Więcej o: